Święta bez spowiedzi i święcenia pokarmów

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   9 kwietnia 2020 15:15
Udostępnij

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wierni mogą je przeżyć w domach, uczestnicząc w nabożeństwach on-line. W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów.

Większość katolików nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych bez spowiedzi. Stan epidemii uniemożliwia im wypełnienie tej praktyki.

„Zachęcamy do skorzystania z innej drogi pojednania z Bogiem poprzez akt żalu doskonałego z równoczesnym mocnym postanowieniem dopełnienia wyznania grzechów przy najbliższej możliwej okazji. Jest to żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie i śmiertelne” – informuje diecezja bielsko-żywiecka.

W przypadku wątpliwości każdy może skontaktować się telefonicznie z księdzem w dowolnej parafii.

„ Przypominamy wszystkim wiernym, że informacje i zachęty do spowiedzi przez telefon, internet czy maila są fałszywe i stanowią próbę wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy. Nie wolno na takie propozycje odpowiadać” – ostrzega ksiądz Roman Pindel, biskup ordynariusz bielsko-żywiecki w swoich wskazaniach na czas epidemii.

Liturgia Wielkiego Tygodnia jest sprawowana według normalnych terminów w kościołach parafialnych bez udziału wiernych. Mszę Krzyżma Świętego biskup Pindel odprawił dzisiaj w towarzystwie pięciu kapłanów. Nie będzie adoracji w ciemnicy i Bożym Grobie.

„Przypominamy, aby w Wielki Piątek zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych” – dodaje biskup. „Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać w czasie świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu. Wiernych prosimy o uczestnictwo w liturgiach przez środki masowego przekazu”.

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem,
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu,
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus