Stwórzmy zbiorowy portret mieszkańców ziemi oświęcimskiej

Redakcja eFO  |   Fakty  |   2 listopada 2020 06:00

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskie zaprasza do stworzenia zbiorowego portretu mieszkańców ziemi oświęcimskiej.

To przedsięwzięcie jest okazją, by stać się częścią historii

Misją Muzeum Pamięci jest prowadzenie działań upamiętniających mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom niemieckiego KL Auschwitz. 

Głównym celem muzeum jest stworzenie nowoczesnego centrum gromadzenia i opracowywania materiałów dokumentujących ludzkie losy w kontekście historycznym.

Obecnie trwają prace modernizacyjne związane z dostosowaniem budynku tzw. Lagerhausu w Oświęcimiu do potrzeb MPMZO. Na ukończeniu są także prace projektowe dotyczące ekspozycji stałej.

 

 

Jednym z ważnych elementów tej ekspozycji ma być zbiorowy portret mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którym idea pomocowości jest szczególnie bliska. 

Organizatorzy chcą w ten sposób pokazać, że pamięć o bohaterkach i bohaterach, którzy z narażeniem zdrowia oraz życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, jest wciąż żywa.

„Na etapie tworzenia scenariusza zrodził się pomysł zaproszenia wszystkich chętnych mieszkańców ziemi oświęcimskiej do wspólnego zdjęcia. Jednak ze względu na pandemię i obostrzenia z niej wynikające, nie jest to możliwe. Dlatego też proponujemy inne wspólne i, co niezwykle istotne, bezpieczne działanie” – wyjaśnia Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Co należy zrobić?

Jeśli bliska Ci jest idea pomocy drugiemu człowiekowi i mieszkasz w powiecie oświęcimskim, prześlij do nas swoje zdjęcie (może być selfie) za pomocą formularza na stronie internetowej Muzeum Pamięci – muzeumpamieci.pl/naszportret

„Ważne, żeby w tle znalazł się element charakterystyczny dla ziemi oświęcimskiej” – tłumaczą organizatorzy.

„Nadsyłane przez Was zdjęcia będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie internetowej, a docelowo staną się jednym z ważnych elementów powstającej wystawy stałej Muzeum Pamięci” – informują organizatorzy akcji.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.