Stan epidemii w Polsce. Zaostrzenie rygoru

Redakcja eFO  |   Fakty  |   21 marca 2020 00:03
Udostępnij

„Wprowadzamy na terenie Polski stan epidemii” – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Minister zdrowia zyskał nowe uprawnienia, m.in. do ograniczania poruszania się w specjalnie wyznaczonych strefach.

Stan epidemii według premiera umożliwi lepsze zapobieganie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, wprowadzenie dodatkowych ograniczeń i odpowiednich zasad, także w obszarze kwarantanny.

Jak dodał  „nakłada na nas nowe obowiązki”. W późniejszej części konferencji szef rządu zastrzegł, że wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów. Wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja.

 

 

Ogłoszenie stanu pozwala określić rozporządzeniem zagrożony obszar oraz kilka rodzajów stref. Mogą być to tzw. strefy zero, zdefiniowane jako obszary, na których wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa.

Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli

Władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero. Wokół strefy zero może rozciągać się strefa buforowa. To obszar podlegający takim ograniczeniom jak zakaz przemieszczania się ludzi.

„Dzisiaj ponad 400 osób jest zarażonych, 900 hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy osób jest w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji rozporządzenia ogłaszającego stan epidemii w Polsce” – powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Szumowski tłumaczył, co oznacza wprowadzenie „stanu epidemii”. Na podstawie przepisów ustawy o chorobach zakaźnych:

„Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii. Można delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa” – tłumaczył minister.

Kara za łamanie kwarantanny podwyższona do 30 tysięcy złotych

„Wiemy, że to jest dla wszystkich to bardzo trudny i ciężki czas, ale z drugiej strony dzięki tej dyscyplinie, dzięki temu, że nie wychodzimy na ulice możemy uratować komuś życie. Możemy spowodować, że będzie respirator dla osoby starszej, że będzie miejsce w szpitalu dla chorego i że zdążą wszystkie służby, lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności leczyć pacjentów i nie być sami zarażeni” – dodał minister zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu wyższych kar za złamanie kwarantanny. Kwota z dotychczasowych 5000 zł wzrosła do 30000 zł.

„Wprowadzone też zostaną mechanizmy sprawdzenia czy dany człowiek przebywa dalej w domu pod adresem, który zadeklarował. To bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie” – tłumaczył premier.

Zbigniew Starzec, wicewojewoda małopolski:

Szkoły zamknięte do Wielkanocy

„Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa” powiedział premier.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji świąt wielkanocnych miała trwać od 9 do 14 kwietnia. Wcześniejszą decyzją rządu wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca.

Jakie zmiany mogą zostać wprowadzone na obszarze objetym epidemią?

– ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
– ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów i produktów spożywczych,
– ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
– zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń, obowiązkowe zabiegi sanitarne,
– nakaz udostępnienia lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych,
– obowiązek przeprowadzenia szczepień.

Zobacz również:

92 osoby objęte kwarantanną i izolacją w powiecie oświęcimskim

 

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .