polecamy
Fakty z powiatu: Urodziny w bożonarodzeniowej atmosferze – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
66-latek jako markowe urządzenia sprzedał podróbki. Fot. Policja
Kryminalni z oświęcimskiej komendy policji, zajmujący się ściganiem przestępczości gospodarczej, na popularnym portu aukcyjnym natrafili na ogłoszenie, które ich zainteresowało. Internauta oferował bowiem do sprzedaży pady do konsoli do gier ze znakami towarowymi znanej światowej marki. Cena była jednak znacznie zaniżona.
„Policjanci podejrzewając, że internauta nielegalnie wykorzystuje zastrzeżony znak firmowy, postanowili bliżej przyjrzeć się jego działalności” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komody Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.
Następnie odwiedzili sprzedawcę w jego domu w Brzeszczach. Na miejscu zabezpieczyli 22 gamepady należące do 66-latka.
„Przeprowadzona przez biegłych ekspertyza potwierdziła tylko ustalenia policjantów. Wszystkie zabezpieczone urządzenia nielegalnie posiadały zastrzeżone znaki towarowe” – dodaje policjantka.
Dochodzenie wykazało, że na przełomie 2000 i 2021 roku mężczyzna sprzedał 197 podrobionych urządzeń. Kryminalni przesłuchali wszystkich kupujących, posiłkując się pomocą koleżanek i kolegów policjantów w całym kraju.
66-latek usłyszał 197 zarzutów z „Ustawy o prawie własności przemysłowej” za obrót podrobionym towarem oznaczonym zastrzeżonymi znakami towarowymi. Grożą mur dwa lata więzienia.
Jednym z częściej pojawiających się zagrożeń, z którymi mamy do czynienia podczas robienia zakupów na aukcjach internetowych, są podróbki. Najlepszą metodą na to, aby uniknąć zakupu podrobionego towaru, jest zachowanie zdrowego rozsądku.
Jeżeli na aukcji internetowej zobaczymy produkt, którego wartość jest dużo niższa niż w sklepach, wygląd lub opakowanie nieco różnią się od oryginału, to mamy do czynienia z podróbką, albo z towarem kradzionym. Lepiej zrezygnować z zakupu u takiego sprzedawcy.