polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Mieszkańcu powiatu mogą skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu.
W pierwszej połowie roku z badań skorzystało 3198 Małopolan.
„Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w naszym kraju. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 roku zachorowało na niego ponad 16 tysięcy Polaków. Choroba najczęściej rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Może to trwać nawet kilkanaście lat. Profilaktyczna kolonoskopia daje szansę na wykrycie niepokojących zmian, kiedy nie dają one jeszcze niepokojących objawów i, o ile to możliwe, ich usunięcie” – wyjaśnia Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
W ramach programu profilaktyczną z kolonoskopii mogą skorzystać osoby w wieku 50-65 lat, które w ostatnich 10 latach nie wykonywały tego badania. Młodsi, w wieku 40-49 lat, mogą wykonać kolonoskopię, jeśli ich krewni pierwszego stopnia chorowali na nowotwór jelita grubego.
W całej Małopolsce bezpłatne badania przesiewowe prowadzi 25 placówek leczniczych. W Oświęcimiu jest to szpital powiatowy (tel. 33 844 82 00). Profilaktyczna diagnostyka nie wymaga skierowania.
„Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na obejrzenie wnętrza jelita grubego. Wykonuje się ją za pomocą miękkiej, giętkiej rurki wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego” – tłumaczy Aleksandra Kwiecień. „Wprowadzenie aparatu i przebieg badania dla większości osób jest bezbolesny, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku. W ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego diagnostyka u każdego pacjenta jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, lekarz może również zdecydować o podaniu znieczulenia ogólnego” – kończy rzeczniczka NFZ w Krakowie.
„Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na obejrzenie wnętrza jelita grubego. Wykonuje się ją za pomocą miękkiej, giętkiej rurki wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego” – tłumaczy Aleksandra Kwiecień.
„Wprowadzenie aparatu i przebieg badania dla większości osób jest bezbolesny, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku. W ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego diagnostyka u każdego pacjenta jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, lekarz może również zdecydować o podaniu znieczulenia ogólnego” – kończy rzeczniczka NFZ w Krakowie.