Skandaliczne słowa rabina do hokeisty Unii

Jan Maciej Tetich  |   Fakty,Hokej  |   11 sierpnia 2020 20:43

Amerykański rabin Elchanan Poupko w skandalicznych słowach skomentował fakt, że reprezentant Izraela został zawodnikiem hokejowej Re-Plast Unii Oświęcim.

28-letni Eliezer Sherbatov niedawno zasilił szeregi oświęcimskiej drużyny. Elchanan Poupko, prezes Amerykańskiej Sieci Żydów Izraelskich EITAN, udostępnił na swoim koncie twitterowym artykuł ze strony internetowej „The Times of Israel” artykuł zatytułowany „Izraelska gwiazda hokeja zagra w Oświęcimiu, znanym również jako Auschwitz”.

„Nie myślałem, że kiedyś będę musiał to napisać: dla Żyda gra dla drużyny Auschwitz to zdrada Żydów i wstydliwy nóż w plecy dla milionów ludzi. Jest wiele klubów hokejowych Eliezerze Sherbatovie, znajdź sobie inny” – napisał Poupko. „On naprawdę chce dawać dumę miastu, które widziało to każdego dnia i nie zrobiło nic?” – pytał rabin w kolejnym wpisie.

Eliezer Sherbatov odpisał adwersarzowi w komentarzu pod wpisem na Twitterze.

„Szkoda, że nie możesz w tym wszystkim zobaczyć czegoś pozytywnego. Nie przechodzę tam, żeby być turystą, tylko żeby pokazać światu, że Żydzi wrócili silniejsi niż kiedykolwiek! Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy Holocaustu. Staram się dać nam nadzieję” – napisał.

Hokeista nie musiał długo czekać na odpowiedź.

„Jesteś zdolnym hokeistą. Nie umiałeś znaleźć innego klubu? Każdy Twój gol będzie przynosił dumę miastu, które oglądało naszych braci i siostry puszczanych codziennie z dymem. Naprawdę, każdy, kto dziś mieszka w tym mieście jest winny” – ciągnął watek rabin z USA.

Do skandalicznych słów odniosły się władze oświęcimskiego klubu hokejowego.

„Oświadczamy, że jesteśmy głęboko zasmuceni i dotknięci medialnymi oskarżeniami wobec izraelskiego zawodnika Eliezera Sherbatova, który niedawno dołączył do naszej drużyny. Pragniemy przypomnieć, że przed tragedią II wojny światowej, Holokaustu i Auschwitz, miasto Oświęcim było przez 400 lat domem dla społeczności żydowskiej” – czytamy na stronie internetowej Re-Plast Unii.

Na koniec oświadczenia władze klubu zapraszają Elchanan Poupko na mecz ich drużyny i lekcję historii.

„Historia Auschwitz przypomina nam, jak niebezpieczne jest stereotypowe postrzeganie innych. Rabin Poupko wykazał się także brakiem wiedzy, lub – co gorsze – ignorowaniem faktów. Na szczęście Sherbatov1 rozumie to lepiej. Mamy nadzieję, że wkrótce odwiedzi Miejsce Pamięci” – napisało na Twitterze Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W tej sprawie nie milczy także Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

„Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji zawartych w opiniach amerykańskiego rabina Poupko, które krzywdzące są zarówno dla miasta Oświęcim jak i dla jego mieszkańców, ale także wielu Polaków, którzy byli ofiarami II wojny światowej. Wypowiedzi takie burzą trud i prace wielu osób oraz instytucji zaangażowanych w Pamięć i edukację pokojową i są szkodliwe dla budowania pozytywnych relacji polsko-żydowskich” – napisał włodarz Oświęcimia w swoim oświadczeniu, którego pełną treść przedstawiamy poniżej.

Janusz Chwierut swój głos w tej bezprecedensowej sprawie przekazał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Ambasady USA w Polsce, Konsulatu USA w Polsce i Ambasady Izraela w Polsce, z prośbą o stanowczą reakcję i potępienie wypowiedzi rabina.

„Ludzie w Polsce cieszą się, że Żyd z Izraela będzie grał w Oświęcimiu. Jestem zadowolony, że będę mógł być częścią tej historii i oczywiście chcę pomóc, by nie zapomniano o Holokauście. Będę miał większą motywację właśnie dlatego, że to jest Oświęcim. Chcę zdobyć mistrzostwo Polski, Puchar Polski i Puchar Kontynentalny, a wtedy wszyscy będą wiedzieli, że ten, kto to zrobił jest Żydem z Izraela” – mówił hokeista Eliezer Sherbatov izraelskim mediom.

Komentarze
  • 11 sierpnia 2020 21:04

    hotin

    A przecież mógł nasz Januszek poprzez swoich donosicieli brukselskich napisać do EPL-u, gdzie kruulem jest Donald Tusk i byłoby po sprawie.Eh, jakich on ma doradców…….

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa