Sejmik zajmie się zakazem palenia węglem w Oświęcimiu

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   24 września 2021 14:17

W poniedziałek Sejmik Województwa Małopolskiego zdecyduje o losie uchwały w sprawie zakazu palenia węglem w Oświęcimiu od 2033 roku.

W sumie samorząd wojewódzki na zdalnym posiedzeniu podejmie podobne uchwały dotyczące Oświęcimia, Krzeszowic, Skawiny, Nowego Targu, Niepołomic, Rabki-Zdroju i Czarnego Dunajca.

Oświęcimscy radni przyjęli uchwałę intencyjną w styczniu tego roku. Wówczas za ograniczeniem spalania paliw stałych głosowało 13 radnych, trzech było przeciw, a pięciu wstrzymało się do głosu.

W myśl uchwały po 2032 roku palenie węglem byłoby w mieście definitywnie zakazane. Dotyczyłyby to wszystkich nieruchomości. Nie tylko domów mieszkalnych, ale również budynków firm i instytucji.

Wraz z początkiem 2027 roku zacząłby obowiązywać zakaz używania pieców trzeciej i czwartej klasy, a od 1 września 2030 kotłów klasy piątej.

W nowych budynkach, oddanych do użytkowania po 1 września 2022 roku, nie będzie można wykorzystywać w ogrzewaniu rozwiązań, wymagających spalania paliw stałych. Wtedy też nastąpi zakaz spalania paliw stałych we wszystkich obiektach, posiadających sieć ciepłowniczą i gazową. Oznacza to, że nie można będzie korzystać z kominków opalanych drewnem, jeśli nie są one jedynym źródłem ciepła.

Zdalna sesja sejmiku, którą można śledzić w internecie, rozpocznie w poniedziałek o godzinie 10.30.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .