Sanepid zamieszał wokół Energylandii

Redakcja FO  |   Fakty  |   8 sierpnia 2020 12:33

Sanepid wydał lakoniczny komunikat, że szuka osób, które 28 lipca odwiedziły Energylandię. Po szumie medialnym podmienił komunikat na nieco konkretniejszy.

Wczoraj na stronie wojewódzkiego sanepidu w Krakowie pojawił się komunikat podpisany przez Andrzeja Stasiuka, powiatowego inspektora sanitarnego w Oświęcimiu.

Komunikat

„Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Oświęcimiu zwraca się do osób przebywających w parku rozrywki w Zatorze „Energylandia” w dniu 28 lipca 2020 r. o kontakt telefoniczny z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w miejscu zamieszkania” – czytamy w komunikacie.

W piśmie nie ma najmniejszej informacji, dlaczego osoby odwiedzające Energylandię w ostatni wtorek lipca miałyby się zgłaszać do sanepidów. Nietrudno się jednak domyślić, że chodzi o COVID-19.

Pojawia się jednak pytanie, dlaczego czytając urzędowy komunikat w czasie niepewnym epidemicznie, trzeba się czegoś domyślać? Pojawiały się już przecież w przestrzeni medialnej podobne, choć bardziej konkretne komunikaty. W jednym z ostatnich któraś ze stacji sanitarno-epidemiologicznych szukała osób jadących pociągiem na określonej trasie, potrafiąc uzasadnić komunikat faktem, że sprzedający bilety konduktor ma pozytywny wynik badania w kierunku koronawirusa.

W komunikacie oświęcimskiego sanepidu nie było nic poza poszukiwaniami tych wszystkich, którzy 28 lipca odwiedzili Energylandię. Temat podchwyciły media, w Internecie pojawiły się informacje przesądzające o koronawirusie w zatorskim parku rozrywki.

Komunikat po liftingu

W międzyczasie ze strony wojewódzkiego sanepidu zniknął pierwotnie opublikowany komunikat, podpisany przez dyrektora Andrzeja Stasiuka i pojawił się nowy, sygnowany przez kierowniczkę sekcji nadzoru higieny komunalnej sanepidu w Oświęcimiu. Pojawił się w nim dopisek.

„Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Oświęcimiu zwraca się do osób przebywających w parku rozrywki w Zatorze „Energylandia” w dniu 28 lipca 2020 r., u których wystąpią objawy chorobowe związane z zakażeniem COVID-19 o kontakt telefoniczny z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w miejscu zamieszkania” – tak wygląda komunikat po liftingu.

Stanowisko Energylandii

Po komunikacie sanepidu, o którym właściciele parku rozrywki Energylandia w Zatorze dowiedzieli się z mediów, wydali oświadczenie. Jego treść publikujemy zachowując oryginalną pisownię.

„Park Rozrywki Energylandia jest miejscem bezpiecznym dla Gości oraz pracowników. Od otwarcia sezonu w czerwcu 2020 na całym jego terenie są w pełni respektowane przedstawione przez Ministerstwo Rozwoju i GIS wytyczne sanitarne w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi.

Zarówno przed wejściem do Parku Rozrywki, jak i na jego terenie, obowiązują stosowne zasady higieny i dezynfekcji. Wprowadzone procedury w nowym reżimie sanitarnym dają gwarancje pełnej ochrony.

Limit 1 osoby na 10 metrów kwadratowych powierzchni Parku Rozrywki przy ogromnym obszarze Energylandii daje możliwość swobodnego poruszania się i zabawy – przy jednoczesnym respektowaniu zasad sanitarnych, w tym dotyczących zachowania stosownych odstępów.

Podkreślić należy, że Energylandia znajduje się na terenie Gminy Zator, w której aktualnie nie ma osób zarażonych koronawirusem. Potwierdza to, zatem, że środki sanitarne wprowadzone i respektowane na terenie Gminy Zator, przez lokalne władze, przedsiębiorców oraz mieszkańców, są skuteczne.
Komunikat Sanepidu w Oświęcimiu z 7 sierpnia 2020 r. jest procedurą standardową.

Nie precyzuje jednak czy Gość który odwiedził Parku Rozrywki 28 lipca – w momencie pobytu – był zarażony, czy miał kontakt z taką osobą. W związku z tym Energylandia zapewnia, że kadra Parku Rozrywki jest zdrowa, a komunikat ten nie dotyczył żadnego z naszych pracowników. Z informacji uzyskanych przez Park Rozrywki w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu wynika, że o kontakt proszone są wyłącznie osoby, u których potwierdzono objawy.

Energylandia – jako jedyny park rozrywki w Polsce – do dezynfekcji używa nowoczesnych dronów, które po zamknięciu każdego dnia, dezynfekują teren Park Rozrywki. Jest to jedna z kilku form dezynfekcji stosowanych w Parku Rozrywki. Na wejściu do obiektu znajduje się również specjalna kamera termowizyjna. Powołano również specjalną grupę dezynfekującą, której zadaniem jest nieustanna dezynfekcja najczęściej dotykanych powierzchni, w szczególności uchwytów, poręczy, klamek, czy siedzeń. W Parku Rozrywki znajduje się obecnie kilkaset stacji do dezynfekcji dłoni. Energylandia w możliwym maksymalnym zakresie wykorzystuje wszelkie formy zabezpieczeń i środków sanitarnych w sposób najmniej inwazyjny i najbardziej komfortowy dla Gości. Energylandia jest pewna, że dokłada szczególnej staranności, aby wizyta każdego Gościa była bezpieczna w sytuacji epidemiologicznej, jaką mamy obecnie w kraju”.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa