Samorządowcy gminy Oświęcim pamiętali o ofiarach totalitaryzmu – FILM, FOTO

Materiał sponsorowany  |   Fakty  |   28 listopada 2015

Kończy się listopad, w kościele katolickim miesiąc szczególnej pamięci o zmarłych. Samorządowcy, górnicy, strażacy i wierni wielu parafii w gminie i mieście Oświęcim przeszli przez Miejsce Pamięci Birkenau w drodze krzyżowej.

Nabożeństwo tradycyjnie już odprawiono w intencji ofiar hitlerowskiej machiny śmierci, jak i pomordowanych przez zbrodniarzy z czerwoną gwiazda na czapkach.

Na drodze krzyżowej w dawnym KL Birkenau, która zgromadziła ponad cztery tysiące osób, nie mogło zabraknąć przedstawicieli gminy Oświęcim. Wieli krzyż nieśli Albert Bartosz, wójt gminy, Mirosław Smolarek, jego zastępca oraz Maria Brombosz i Stanisław Nowotarski, radni i sołtysi.

– To szczególne miejsce, a listopad to szczególny czas. W normalnych warunkach, kiedy przemierza się ten obszar, nasączony bezmiarem ludzkiego cierpienia, ciężko jest się skupić mając w głowie bezustannie wybrzmiewające pytanie: jak to było możliwe? Podczas drogi krzyżowej, jest to jeszcze trudniejsze. Nieprawdopodobny klimat tego nabożeństwa wymusza też skupienie na cytowanych przy każdej stacji słowach. O cierpieniu, czystej formie zła, nieprawdopodobnym okrucieństwie, ale i poświęceniu, nadziei i miłości, którą można było znaleźć nawet w najtrudniejszym do wyobrażenia środowisku. Osobiście pragnę tylko, tak jak Jan Paweł II, mieć niegasnącą nadzieję, że to wszystko może czemuś służyć. Czemuś, bezwzględnie dobremu – skomentował swoje uczestnictwo w drodze krzyżowej wójt Albert Bartosz.

– Uczestniczyłem w tym nabożeństwie pierwszy raz. Byłem pod wielkim wrażeniem dużej liczby ludzi. Niezwykłe rozważania sprawiły, że to było niesamowite duchowe przeżycie. Do tego świadomość faktu, że przemierzaliśmy wszyscy te same ścieżki, którymi szły ofiary nazistowskich zbrodniarzy. Często po raz ostatni przed śmiercią. To naprawdę daje do myślenia – dodaje wicewójt Mirosław Smolarek.

 

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa