Róża Thun: Wyrażam stanowczy sprzeciw

2 Marcin Cichowski  |   Fakty  |   4 września 2017

Eurodeputowana Róża Thun z Platformy Obywatelskiej przesłała Faktom Oświęcim oświadczenie, dotyczące ubiegłotygodniowej manifestacji Komitetu Obrony Demokracji.

Thun zabrała głos w sprawie incydentu podczas protestu przeciwko polityce polskiego rządu, zakładającej odmawianie przyjmowania uchodźców. Treść oświadczenia publikujemy poniżej w niezmienionej formie.

26 sierpnia w Oświęcimiu Małopolski Komitet Obrony Demokracji zorganizował pokojowy happening „Jezus też był uchodźcą”. Zgromadzenie zostało zgłoszone legalnie, odbywało się na rynku głównym.

W trakcie odczytywania wiersza, który opisuje okrucieństwo wojny, młodzi ludzie ubrani na czarno – między innymi członkowie ONR i kibice – zaatakowali uczestników happeningu rzucając w ich stronę jajka i petardy. Wznosili również ksenofobiczne i wulgarne okrzyki. Niestety odbyło się to przy aprobacie i oklaskach osób siedzących w okolicznych ogródkach kawiarnianych, w okolicy były dzieci. Działanie policji ograniczyło się jedynie do wylegitymowania kilku agresywnych osób.

Jestem wybrana do Parlamentu Europejskiego przez mieszkańców Małopolski. Wyrażam zdecydowany sprzeciw i oburzenie w stosunku do sytuacji, w której zagrożone jest bezpieczeństwo pokojowo protestujących osób, a także do tolerowania mowy nienawiści w jakichkolwiek jej przejawach. Sprawcy zdarzenia w Oświęcimiu powinni ponieść pełne konsekwencje swoich czynów. Sytuacje takie, jak opisana powyżej są nie tylko zagrożeniem dla manifestantów, ale powodują szerzenie nacjonalizmu na ulicach polskich miejscowości. Jak widać po reakcji osób klaszczących wokół Rynku w Oświęcimiu – skutecznie.

Popieram też Wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa o wszczęcie postępowania nadzorczego wobec stowarzyszeń Obóz Narodowo-Radykalny i Obóz Narodowo – Radykalny Brygada Małopolska, pod którym mieszkańcy Małopolski podpisywali się w czasie Marszu Przeciwko Faszyzmowi 1 września 2017 roku w Krakowie.

Róża Thun
Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Przeczytaj również:

 

Poseł Dorota Niedziela o proteście w sprawie uchodźców

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa