Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia

Redakcja eFO  |   Fakty  |   26 stycznia 2021 14:05

Jutro przypada 76. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia. Obchody będą przebiegały z zachowaniem obostrzeń epidemicznych.

Miejska część obchodów będzie miała charakter indywidualny. Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, odda hołd ofiarom wojny i eksterminacji, składając kwiaty w miejscach pamięci.

„Instytucje, organizacje, stowarzyszenia, które chcą oddać hołd ofiarom w 76. rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia spod okupacji Niemiec hitlerowskich, mogą indywidualnie złożyć wiązanki kwiatów czy znicze pod pomnikami w godzinach od 9 d 17” – informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Oświęcimia.

Obchody organizowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, odbywają się w tym roku nie w miejscu pamięci, ale w przestrzeni internetowej. Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia jest los dzieci w Auschwitz.

„W Auschwitz oprawcy zamordowali ponad 200 tysięcy dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych, przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny, nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu” – mówi Piotr Cywiński, dyrektor muzeum.

Transmisja uroczystości, które poprowadzi Marek Zając, rozpocznie się 27 stycznia o godzinie 16. Można ja będzie obejrzeć na stronach internetowych www.auschwitz.org i 76.auschwitz.org, na kanale Miejsca Pamięci Auschwitz na YouTube, na Facebooku oraz na Twitterze.

Świadectwa ocalałych przedstawią Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch. W oficjalnych wystąpieniach głos zabiorą Andrzej Duda, prezydent Polski, Tal Ben-Ari Yaalon, charge d’affaires Ambasady Izraela w Polsce i Siergiej Andriejew, ambasador Rosji.

Modlitwy odmówią Michel Schudrich, naczelny rabin Polski, Roman Pindel, biskup rzymskokatolicki, Atanazy, biskup prawosławny i Adrian Korczago, biskup ewangelicko-augsburski.

Około godziny 17 rozpocznie się dyskusja online „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”.

Historycy szacują, że naziści deportowali do Auschwitz co najmniej 232 tysiące dzieci, z których około 216 tysięcy stanowili Żydzi, 11 tysięcy Romowie, około trzy tysiące Polacy, ponad tysiąc Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych narodowości. Ogółem w obozie zarejestrowanych było około 23 tysiące dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 roku w chwili oswobodzenia Auschwitz-Birkenau pozostało ponad 700.

W związku z 76. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście organizuje dla młodzieży sesję edukacyjną online „Wyzwolenie KL Auschwitz”. Rozpocznie się 5 lutego 2021 o godzinie 9.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej muzeum Auschwitz, gdzie można zgłosić chęć udziału w sesji.

 

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .