Rocznica śmierci św. Maksymiliana – trzy pielgrzymki

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 sierpnia 2022 16:17
Udostępnij

W niedzielę do byłego niemieckiego obozu Auschwitz wyruszą trzy pielgrzymki. Wierni upamiętnią rocznicę śmierci świtego Maksymiliana.

O godz. 8 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach franciszkanie zaplanowali Transitus – nabożeństwo upamiętniające przejście ojca Kolbego z ziemi do nieba.

„Bezpośrednio po nim wyruszy piesza pielgrzymka z relikwiami świętego Maksymiliana do byłego obozu Auschwitz” – mówi ojciec Jan Maria Szewek, franciszkanin.

Uroczystości w kościele św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu rozpoczną się o godzinie 8.30. Sprzed tej świątyni także wyruszy pielgrzymka do byłego obozu Auschwitz. Trzecia pielgrzymka wyjdzie z sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu.

„W związku z planowanymi procesjami kierowcy przejeżdżający przez Oświęcim w godzinach od 8 do 10 mogą spotkać się z utrudnieniami w ruchu drogowym na ulicach: Tysiąclecia, Nojego, Pilata, Zaborskiej, Jagiełły, Królowej Jadwigi, Zatorskiej, Legionów i Więźniów Oświęcimia. Kolejne utrudnienia wystąpią w Harmężach na ulicach Franciszkańskiej, Browarnej, Borowskiego, Wojewódzkiej oraz w Oświęcimiu na ulicach Ostatni Etap, Kolbego, Szajny i Leszczyńskiej.
Kierowcy chcący uniknąć postoju powinni skorzystać z tras alternatywnych. Pozostali uczestnicy ruchu drogowego proszeni są o stosowanie się do poleceń policjantów biorących udział w zabezpieczeniu uroczystości religijnych” – apeluje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

O godz. 10.30 na placu przy bloku 11, w którym ojciec Maksymilian poniósł śmierć męczeńską, wierni będą uczestniczyć w mszy świętej, której przewodniczyć będzie ksiądz Roman Pindel, biskup ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

„Przed Eucharystią delegacje pójdą z kwiatami do celi śmierci świętego Maksymiliana” – kontynuuje ojciec Jan Maria Szewek.

Święty Maksymilian Maria Kolbe był franciszkaninem, twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie koło Warszawy, założycielem ruchu maryjnego „Rycerstwo Niepokalanej” i męczennikiem Auschwitz W tym roku przypada 40. rocznica jego kanonizacji.

Najnowsze realizacje wideo