Rocznica śmierci ojca Kolbego. Bóg daje równe prawa wszystkim

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   15 sierpnia 2019 13:18

O tym, że nikt nie może uczynić się Bogiem, a Bóg daje równe prawa wszystkim, mówił arcybiskup Bambergu podczas obchodów rocznicy śmierci św. Maksymiliana.

W środę minęło 78 lat od dnia, gdy Niemcy zamordowali w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W koncelebrze uroczystej mszy świętej, odprawionej przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i gdzie zbrodniarze zabili zakonnika, uczestniczyli m.in. ksiądz Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu w Niemczech, ksiądz Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się Miejsce Pamięci Auschwitz i arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

„Dzisiaj chciałem wspomnieć, na początku II wojny światowej sprzed 80 lat atak na Polskę 1 września 1939 roku. Rozpoczął on katastrofę ludzkości dla wszystkich, a zwłaszcza dla Polaków. Żaden człowiek nie może uczynić siebie Bogiem, żaden naród nie może wznieść się ponad innych, ponieważ jedyny Bóg daje równe prawa wszystkim ludziom i nakłada równe obowiązki miłosierdzia na wszystkich innych” – powiedział podczas nabożeństwa niemiecki arcybiskup Ludwig Schick.

Rankiem, zanim jeszcze padły te ważne słowa, w Centrum świętego Maksymiliana w Harmężach wierni uczestniczyli w nabożeństwie „Transitus”, upamiętniającym przejście św. Maksymiliana z tego świata do nieba.

Bezpośrednio po nim franciszkańska pielgrzymka z relikwiami świętego przeszła do Miejsca Pamięci Auschwitz. Druga pielgrzymka do byłego obozy koncentracyjnego po krótkim nabożeństwie ku czci Szaleńca Niepokalanej wyruszyła sprzed kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa