Renciści i wcześniejsi emeryci dorobią więcej

Redakcja eFO  |   Fakty  |   11 marca 2021 14:14

Od 1 marca obowiązują nowe wyższe, tzw. kwoty graniczne przychodów. Limity w dorabianiu nie dotyczą emerytek, które mają co najmniej 60 lat i emerytów, którzy ukończyli 65 lat.

Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. 

„Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i renciści” – wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalna rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń. Bez limitu mogą również zarabiać niektórzy renciści. 

Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. „Ten przywilej dotyczy też rent rodzinnych, które przysługują po uprawnionych do tych świadczeń” tłumaczy Szaniawska.

Jeżeli ktoś pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

 

 

Ile można dorobić do emerytury i renty?

Emerytura lub renta jest zmniejszana, gdy przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 marca kwota ta wynosi 3820,60 złotych.

Jeśli przychód przekroczy 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy od 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli zmieści się w granicach od 3820,60 zł do 7095,40 zł, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia.

„Nie będzie to więcej jednak niż 646,67 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba” – dodaje rzeczniczka ZUS.

Świadczenie jest zawieszane, gdy przychód przekroczy górny limit, czyli 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od marca jest to 7095,40 złotych. Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Jej wypłata zostanie zawieszona po przekroczeniu 3820,60 zł przychodu.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Jakich zajęć brakuje w Oświęcimiu?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .