polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Mundurowi sprawdzają liczniki teraz podczas każdej kontroli drogowej i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących okresowe badania techniczne. Warto pamiętać, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w pojeździe stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do pięciu lat.
Kierowca peugeota boxera, którego policjanci zatrzymali do kontroli w Polance Wielkiej jechał z prędkością 82 km/godz przy dozwolonej 50 km/godz. Za kierownicą auta siedział 23-letni mieszkaniec powiatu wadowickiego.
W trakcie weryfikacji okazało się, że stan drogomierza samochodu z ostatniego badania technicznego wynosił 510 896 km, natomiast stan w chwili kontroli 117 460 km, czyli o 393 436 km mniej.
Kolejny przypadek policjanci odnotowali w Zaborzu, gdzie okazało się, że volkswagen LT wskazuje o 21 874 km mniej w stosunku do wskazania z Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowanego podczas ostatniej wizyty w stacji diagnostycznej.
29-letnie mieszkanka powiatu bielskiego, która jechała ulicą Kolbego w Oświęcimiu citroenem berlingo również natknęła się na patrol policji. Kierowała pojazd z licznikiem zaniżonym o 74 906 km w stosunku do stanu zarejestrowanego w bazie CEP. Dodatkowo otrzymała mandat za przekroczenie prędkości o 20 kilometrów na godzinę.
„W związku podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na zmianie wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru, sprawami zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego. Będą wyjaśniać okoliczności, w jaki sposób doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny” – informują policjanci.
♦
Zgodnie z treścią art. 306a Kodeksu Karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu.
Każdy właściciel lub nabywca pojazdu może bezpłatnie w łatwy sposób sprawdzić podstawowe dane pojazdu. W tym celu należy znać: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Cyfryzacji – obywatel.gov.pl
Można sprawdzić informacje o każdym używanym pojeździe. Na przykład: – ważność obowiązkowego badania technicznego oraz ubezpieczenia OC, – właściciela – czy jest to firma, organizacja czy osoba prywatna, – liczbę właścicieli pojazdu od momentu zarejestrowania w Polsce – łącznie z obecnym właścicielem, – terminy wykonanych badań technicznych, – czy jest wyrejestrowany albo kradziony, – dane techniczne – na przykład pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa, – stany licznika z badań technicznych (dane gromadzone od 2014 roku), – niektóre ryzyka dotyczące pojazdu odnotowane za granicą – na przykład informacje o tym, czy pojazd jest po wypadku lub czy był używany jako taksówka.
Usługa jest bezpłatna i można to zrobić na stronie obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sprawdz-historie-pojazdu
Samochód odmłodzony o 43 tysiące kilometrów