Real-Construct nie wybuduje schroniska w planowanej lokalizacji

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   16 września 2016 09:54

Firma Real-Construct wycofała się ze starań o pozwolenie na budowę schroniska dla zwierząt w planowanej lokalizacji. Decyzja zapadła, gdy na zebraniu wiejskim w Stawach Monowskich września mieszkańcy sprzeciwili się tej inwestycji.

– Inwestor planował wybudować wkomponowany w otoczenie obiekt wraz z niewielkim parkiem na granicznych terenach między Włosienicą a Stawami Monowskimi, w przepisowej odległości 150 metrów od najbliższych zabudowań – informuje Lech Chodacki z miesięcznika „Oświęcimska Gmina”. – Azyl miał powstać między wałami, które stanowiłyby naturalny ekran chroniący okolicę przed odgłosami zwierząt. Schronisko i jego otoczenie służące rekreacji i edukacji (alejki, ławki, plac zabaw, sala projekcyjna itp.) miały kosztować ponad 2 miliony złotych.

Społeczne konsultacje rozpoczęły się na zebraniu wiejskim w Stawach Monowskich 12 września. Przedstawiciele krakowskiej firmy zaprezentowali projekt i odpowiadali na pytania mieszkańców. Dyskusję moderował wójt Albert Bartosz. Przyjmował czasem rolę adwokata diabła, podkreślając zarazem, że decyzja mieszkańców jest dla niego wiążąca w dalszych działaniach.

– W debacie powracał problem smrodu i hałasu – relacjonuje Lech Chodacki. – Jej uczestnicy podważali skuteczność wałów jako ochrony przed zgiełkiem, zwracając uwagę, że przejeżdżający pociąg słychać aż w Dworach Drugich. Plac zabaw ulokowany za torami postrzegali jako zagrożenie dla dzieci. Twierdzili, że inwestycja spowoduje spadek cen nieruchomości. Przychylne jej opinie były odosobnione.

W zebraniu na prawach gości bez prawa udziału w głosowaniu wzięli udział również włosieniczanie. Mieszkańcy byli przygotowani do tej debaty. Od kilku miesięcy lokalni aktywiści zbierali podpisy pod stosowną petycją. W głosowaniu 25 osób było przeciw, 5 za, 7 wstrzymało się od głosu.

Sprawa schroniska miała być dyskutowana na zebraniu wiejskim we Włosienicy 15 września, jednak wynik głosowania w Stawach Monowskich sprawił, że inwestor zrezygnował ze starań o budowę azylu na pograniczu tych sołectw. Będzie jednak szukał innej lokalizacji w gminiew Oświęcim.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa