Radny pyta, dlaczego prezydent knebluje opozycję

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   21 grudnia 2021 12:13

Jakub Przewoźnik, oświęcimski radny, zarzuca włodarzowi miasta obłudę i pyta, dlaczego ten nie dopuszcza opozycji do samorządowych mediów.

W piątek przed Oświęcimskim Centrum Kultury Komitet Obrony Demokracji zorganizował manifestację przeciwko lex TVN. Zamieściliśmy w Faktach Oświęcim pełną relację filmową z tego spotkania, podczas którego głos zabrał m.in. Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Na słowa sternika samorządu zareagował Jakub przewoźnik, radny klubu Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miasta Oświęcimia.

„Pan prezydent Janusz Chwierut publicznie i z rozmysłem przedstawia się jako bojownik o wolność i demokrację. W praktyce jednak to właśnie on sam patronuje i osobiście odpowiada w Oświęcimiu za prymitywny, propagandowy system, który ma uniemożliwić, stłamsić w zarodku wszelkie pytania i krytykę lokalnej władzy. Wolność to rzecz jasna wielka wartość. Martwi mnie natomiast obłuda pana prezydenta Chwieruta” – napisał Jakub Przewoźnik w e-mailu skierowanym do Faktów Oświęcim.

Radny Przewoźnik przekazał nam także interpelację, skierowaną do prezydenta Chwieruta. Odniósł się do „płomiennego przemówienia” wygłoszonego przez włodarza w trakcie manifestacji.

„Prezydent powiedział m.in. „myślę, że jest tu wiele osób, które pamięta przecież lata 80. i wcześniejsze, że tak naprawdę ten rząd, to ugrupowanie niczym nie różni się od PRL-u. Jest równie obłudne! Jest gorsze! Tak, macie Państwo rację!”. Kończąc Pan Prezydent był jeszcze łaskaw dodać, że „ważna jest świadomość o co walczymy. Walczymy nie tylko o wolne media, ale tak naprawdę walczymy o wolną Polskę” – pisze Jakub Przewoźnik w złożonej w poniedziałek do biura rady interpelacji.

Miejski radny zwraca też uwagę, że na oficjalnym facebookowym profilu miasta pojawił się wpis o treści „Oświęcim – Miasto Pokoju, zawsze będzie stać po stronie wolności, w tym także wolności słowa i wolności mediów. (…) Wolni ludzie, wolne media, wolna Polska”.

„Jak można dość łatwo zauważyć, w trakcie publicznych wystąpień i zgromadzeń Pan Prezydent mówi zawsze dużo i z pasją o wolności, wolności słowa, czy demokracji. Tymczasem w praktyce, w naszej oświęcimskiej rzeczywistości sprawa wygląda już zupełnie inaczej…” – stwierdza radny PiS.

I przedstawia listę pytań, na które prezydent Chwierut powinien odpowiedzieć w ciągu 14 dni:

– Ile razy od 2018 roku wypowiadali się radni PiS oraz radni niezależni w przygotowywanych przez Urząd Miasta, cotygodniowych „Wieściach z Ratusza”?
– Ile razy od 2018 roku publikowane były wypowiedzi radnych PiS oraz radnych niezależnych w comiesięcznym „Głosie Ziemi Oświęcimskiej”, gdzie regularnie prezentuje się Pan Prezydent?
– Ile razy od 2018 roku publikowane były stanowiska radnych PiS oraz radnych niezależnych na oficjalnym facebookowym profilu Miasta Oświęcim?
– Jaka jest zasada zapraszania gości, komentatorów do programów i mediów powiązanych z Urzędem Miasta Oświęcim?

Komentarze
 • 21 grudnia 2021 15:41

  Marek_Markowski

  tak wyglada wolność słowa,tolerancja w w wykonaniu opozycji w całym kraju,gęby pełne frazesów,piękne hasła na kartonikach,ale tylko wtedy gdy ktoś reprezentuje ich poglądy,kazdy inaczej myślący jest faszystą,wierzący zacofańcem,mocherowym beretem,patriota jest oszołomem,wielka obłuda.

 • 21 grudnia 2021 16:38

  Emerytka

  A czemu ta nieszczęśliwa opozycja nie przestanie wreszcie lamentować i nie zabierze się do roboty n.p. zakładając własną gazetkę i/albo zaczynając produkowanie własnych wieści???
  Jakże miło byłoby gdyby o jej działalności można było posłuchać w audycji p.t. „Wieści z ratuszowego pisuaru” abo poczytać „Głos ziemi nie spisdziałej”.
  Z TV w Warszawie czy Krakowie płyną takie wspaniałe przykłady.
  Naprawdę szkoda, że nie znajdują godnych naśladowców w naszym mieście pokoju.

 • 22 grudnia 2021 06:27

  Marek_Markowski

  szanowna pani bo tzw .pisuar nie ma kasy,bo wydał na pani 13,14 emeryturę której pani nigdy nie wypracowała,w ten sposób okradajac tych którzy na pani emeryturę pracują,a gazetki nie wydaje ratusz za swoje tylko z podatków mieszkańców także tych tzw. pisuarów…powinna pani oddawać niesłuszne dodatkowe emerytury na chore dzieci,przecie to wstyd brać cos od pisuarów….pozdrawiam życzę spokojnych ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA,o ile pani takowe obchodzi bo moze tylko ŚWIETA..nieokreślone..pozdrawiam

 • 22 grudnia 2021 12:09

  Emerytka

  Jeśli pisuar nie ma kasy, to dlatego, że nawciskał ją swoim. Jednym dał lukratywne stanowiska, na których n.p. ex-salowa zarabia kilkadziesiąt tysięcy zł na miesiąc, drugim nawciskał 500+ nie pytając nawet tych najbogatszych czy go potrzebują, podobnie trzynastki dla emerytów też powciskał wszystkim, choć niektórzy sami sobie wypracowali taką emeryturę, że im starcza. A pisuarom dopiero coś drgnęło w mózgownicach przy 14tce i wreszcie zaczęli ją dostosowywać do wysokości świadczenia.
  Ja n.p. szanowny chwalco pisuaru, SAMA SOBIE WYPRACOWAŁAM taką emeryturę że wszystko to co mi szafarze łapówek wyborczych nawciskali na konto, nie czekając na pańskie światłe rady, rozdysponowałam to wobec tych co potrzebują naprawdę. Więc mi proszę nie wciskać kitu, że sobie nie wypracowałam emerytury, bo ją sobie wypracowałam i ten spisdziały grosz mnie uwierał jak wrzód na sempiternie. Życzę nieco bardziej przemyślanego wyrażania opinii w ŚWIĘTA, jeszcze przed nimi i cały czas po nich. No i zdrowia, Głównie tego psychicznego, ale fizycznego też.

 • 22 grudnia 2021 14:06

  Marek_Markowski

  w żadnym zdaniu nie pochwaliłem pisu,zgadzam sie z tym że pani wypracowała emeryture..ale czy 13,14 też…mam przepracowanw ponad 40 lat bez szkoły ,fizycznie,czekam na emerytury stażowe,nie bedą głodowe jak to się ludziom wciska,wystarczy znać swój kapital podzielić przez własciwą liczbę miesięcy i nam wychodzi..mnie by wystarczyło.a nie doczekam się ,bo nie ma kasy ,bo,rząd rozdaje ją na prawo i lewo ,na 13,14-tki..jestem podobnego zdania co pani dać tym co potrzebują,a najlepiej zwaloryzowac biedne emerytury,jeśli pani zrobiła z dodatkową kasą tak jak napisała,to składam wyrazy szacunku,pozdrawiam

 • 23 grudnia 2021 23:01

  Emerytka

  PiSu Pan nie pochwalił, ale z pierwszego wpisu odniosłam wrażenie, że jest Pan po ich stronie. Tak, nie wypracowałam ani 13tki, ani 14tki. Tyle, że ja po nie łapy nie wyciągałam, a zwrócić ich się nie dało. Uważam, że one były potrzebne NIEKTÓRYM, a niepotrzebnie dostali je wszyscy. I że jest to przykład jednej z nieprzeliczonych głupot wyczynianych przez obecnie rządzących. Również pozdrawiam i życzę spokojnych Świąt.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Jak oceniasz ofertę kulturalną powiatu?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .