Radni PiS chcą budowy pomnika Jana Pawła II

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 maja 2020 15:20

Klub radnych PiS w Oświęcimiu zawnioskował o zwołanie sesji nadzwyczajnej, której przedmiotem ma być rezolucja dotycząca budowy pomnika Jana Pawła II.

Wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości z 13 maja, adresowany do Piotra Hertiga, przewodniczącego Rady Miasta Oświęcimia, wpłynął do biura rady dzisiaj, wraz z tekstem rezolucji.

Rezolucja Rady Miasta Oświęcim w sprawie budowy pomnika św. Jana Pawła II w Oświęcimiu z dnia 18 maja 2020r, tj. setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Ojca Świętego Jana Pawła II:

18 maja 2020r. w dniu setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Ojca Świętego Jana Pawła II Rada Miasta Oświęcim wyraża intencję budowy pomnika św. Jana Pawła II w Oświęcimiu – Mieście Pokoju. Naszym obowiązkiem, jest przekazać następnym pokoleniom Polaków nauki św. Jana Pawła II zgodnie z Jego słowami: „… I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, – abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, – abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.”

Pomnik św. Jana Pawła II stanie się symbolem Naszej miłości do Ojczyzny i przywiązania do nauk i dorobku św. Jana Pawła II, Syna Naszej Małopolski. Papieża, który jako pielgrzym przybył w czerwcu 1979r. do Ziemi Oświęcimskiej.

Radni PiS podkreślają, że powyższa rezolucja wpisuje się obchodzony w Oświęcimiu Rok św. Jana Pawła II. Dlatego też chcą zwołania sesji nadzwyczajnej i przyjęcia rezolucji w formie uchwały 18 maja, dokładnie w setną rocznicę urodzin papieża Polaka

„Z uwagi na szczególną rolę św. Jana Pawła II w historii Polski, miejsce lokalizacji pomnika powinien stanowić jeden z centralnych miejsc w naszym mieście jak rynek lub jego okolice. Zdając sobie sprawę z konieczności zapewnienia sfinansowania budowy pomnika i w związku z obecną sytuacją związana z pandemią koronawirusa, przedmiotowe działania mogą zostać przyjęte przy ewentualnych nowelizacjach budżetu na rok 2020 lub przyjęte w projekcie budżetu na rok 202l. Intencja rady miasta w sprawie budowy pomnika Jana Pawła II w Oświęcimiu, jak w podobnym sytuacjach, może spotkać się także ze społeczną inicjatywą lub wielorakim, społecznym wsparciem, ale muszą one zostać uzgodnione z władzami samorządowymi Oświęcimia” – piszą radni Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Łoziński, Jakub Przewoźnik, Krzysztof Kuczek, Krystyna Dąbrowska, Stanisław Biernat i Michał Chrzan.

Wnioskodawcy i inicjatorzy budowy pomnika przypominają także wizytę św. Jana Pawła II w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau w czerwcu 1979 roku.

„Przybywam tu dzisiaj jako pielgrzym. Wiadomo, że nie raz tutaj bywałem… bardzo wiele razy! Wiele razy schodziłem do celi śmierci Maksymiliana Kolbe, wiele razy klękałem pod murem zagłady i przechodziłem wśród rozwalonych krematoriów Brzezinki. Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież” – powiedział wówczas ojciec święty.

Jan Paweł II jest od 1999 roku jest Honorowym Obywatelem Ziemi Oświęcimskiej.

 

Komentarze
 • 14 maja 2020 08:44

  MieszkaniecMiasta

  „Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dobrego dla ludzi” – mawiał Jan Paweł II.
  W czasach ogólnoświatowego kryzysu na pewno jest o wiele poważniejszych inwestycji niż budowa kolejnego pomnika człowiekowi których tych pomników nie chciał. A może PiS złożył wniosek o sesje tylko po to żeby dostać kasę za udział, bo jak wiemy teraz sesje nie odbywają się co miesiąc więc kaska przepada…

 • 21 maja 2020 16:53

  Emerytka

  W mieście *** (prawda w oczy kole)
  pomnik studenta stoi na cokole,
  ze spiżu pomnik i ze spiżu cokół,
  ze spiżu także alegorie wokół:…..

  …….Bo żywy (student) człowiek, to jest kłopot dziki.
  A my, Polacy, my lubim pomniki.
  K.I. Gałczyński + 1 słowo i nawias

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa