polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Samorząd przygotował dla mieszkańców pigułkę informacji o oświęcimskich PSZOK w ramach kampanii PSZOK, to niezły SZOK.
To miejsce, w którym każdy mieszkaniec Oświęcimia, w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami, może oddać posegregowane odpady komunalne bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Miasto przygotowało dwa punkty, odpowiednio dla prawo i lewobrzeżnej strony Oświęcimia. Jeden na ulicy Bema 12A przy siedzibie Zakładu Usług Komunalnych w Oświęcimiu, a drugi na ulicy Więźniów Oświęcimia 10, w garażach za budynkiem sanepidu.
Punkty przeznaczone dla mieszkańców Oświęcimia czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 i w soboty od godz. 8 do 13.
Oddając odpady do PSZOK należy posiadać „Kartę PSZOK”, uprawniającą mieszkańców Oświęcimia do korzystania z punktów. Jest to elektromagnetyczna karta wyposażona w nośnik informacji w postaci unikalnego kodu, który przeznaczony jest do automatycznego odczytu i identyfikacji danej posesji.
Właściciele posesji zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej otrzymali swoje karty wraz z informacją o zmianie stawki wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami na początku 2022 roku. Nowi klienci otrzymają swoje karty po złożeniu deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami składaną do prezydenta miasta Oświęcimia.
W przypadku zabudowy wielorodzinnej karta będzie wydawana na wniosek właściciela lub najemcy po przedłożeniu do wglądu otrzymanego od zarządcy zawiadomienia o wysokości opłaty z tytułu eksploatacji lokalu mieszkalnego.
Mieszkaniec Oświęcimia może dostarczyć do PSZOK posegregowane odpady komunalne, takie jak: papier i tektura, tworzywa sztuczne i metale, szkło, odpady ulegające biodegradacji (tylko dla posesji jednorodzinnych bez zadeklarowanego przydomowego kompostownika), odpady wielkogabarytowe, zużyte opony z samochodów osobowych (limit cztery sztuki na jedną posesję na rok), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, chemikalia (farby, rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, itp.), odpady remontowe (gruz w ilości 200 kg na mieszkańca na rok), oleje, tłuszcze, detergenty, odzież i tekstylia.
Takie odpady nie są przyjmowane w PSZOK. Do punktów można dostarczyć tylko i wyłącznie posegregowane odpady zgodnie z powyższą listą.
Czy w PSZOK można dostać worki na odpady segregowane?
Tak, można otrzymać dodatkowe worki na odpady segregowane.
Jak mogę skontaktować się z obsługą?
Z pracownikami PSZOK można się skontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 14.30 pod numerem telefonu 33 476 80 81 lub pod adresem email: pszok@zuk.oswiecim.pl
„Teraz już wiesz, jak poprawnie skorzystać z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Okaż swoją postawę „EKO” i do zobaczenia na PSZOK” – zachęca oświęcimski magistrat.