Przyjaźń zrodziła się za drutami Auschwitz. Nakręcili o niej film

Jola Wodniak  |   Fakty  |   21 października 2021 10:11

„Jaka szkoda, że taka odległość nas dzieli” to tytuł filmu opowiadający o niezwykłej przyjaźni zrodzonej na drutami Auschwitz: Zofii Posmysz i Marty Sawickiej.

Premierowy pokaz odbędzie się w sobotę 23 października o godz. 17 w sali widowiskowej OCK. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie OCK oraz w recepcji MDSM, przy ulicy Legionów 11.

„Paradokumentalny film opowiada o niezwykłej, narodzonej za drutami KL Auschwitz przyjaźni pisarki, autorki słynnej „Pasażerki” Zofii Posmysz i Marty Sawickiej, która stała się pierwowzorem postaci głównej bohaterki tej powieści” – informują Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Fundacja Konrada Adenauera, producenci filmu.

Przyjaźń obu pań przetrwała nie tylko piekło Auschwitz, ale także wieloletnią rozłąkę i dramatyczne zwroty w życiu obu bohaterek. W rolę Zofii i Marty wcieliły się znakomite i znane aktorki: Ewa Kaim i Beata Paluch.

Scenariusz filmu powstał w oparciu o utwory literackie – publikowane i niepublikowane Zofii Posmysz oraz listy Marty Sawickiej. Jego powstanie było możliwe dzięki ofiarowaniu przez Zofię Posmysz swojego bogatego archiwum Fundacji na rzecz MDSM w Oświęcimiu.

 

 

Zofia Posmysz

Jest patronką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

Występują: Zofia Posmysz, Ewa Kaim, Beata Paluch, Rafał Wędrychowski, Ola Lisak
Scenariusz: Barbara Daczyńska
Reżyseria: Barbara Daczyńska, Joanna Klęczar-Déodat
Muzyka: Jacek Hołubowski
Realizacja: Struczyk Studio LF
Produkcja: Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Fundacja Konrada Adenauera
Czas trwania: 53 min

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .