Przeżyli piekło, powstaje o nich film dokumentalny – FILM, FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty  |   22 lutego 2021 12:05

Jan i Stefania mają za sobą tragiczną przeszłość, która naznaczyła ich życie na zawsze. Stefania urodziła się w Auschwitz, Jan przeżył czystkę na Wołyniu. 

Brutalne wspomnienia do dziś wywołują łzy w ich oczach. Mimo to potrafią być serdeczni, uśmiechnięci i cieszący się kolejnym dniem spędzonym razem.

„Zbieram fundusze na film dokumentalny o tym niezwykłym małżeństwie. Chciałbym utrwalić ich niesamowitą historię, a wiem, że czas ucieka. To jedni z ostatnich świadków tamtych wydarzeń” – tłumaczy Paweł Kłoda, producent filmu.

Jan 

Niewiele pamięta z czasów, kiedy mordowano jego bliskich i sąsiadów. Za punkt honoru wziął sobie zabezpieczenie dokumentacji o wartości historycznej dla przyszłych pokoleń. 

Dzięki wspomnieniom rodziny, podróżom, przeczytanym książkom i publikacjom, jego wiedza na temat rzezi na Wołyniu jest godna podziwu. Z wielką precyzją przytacza nazwy historycznych miejscowości, nazwiska dawnych sąsiadów i daty dzienne. 

Wie, kto mordował i kto ratował ludzkie życia.

„Prawda nie umrze, prawda jest najważniejsza” – pisze w swoich pamiętnikach.

 

Fot. Małgorzata Musielak

 

Stefania

Serdeczna i uśmiechnięta. Dba o dobry nastrój domowników i gości.

„Paweł, jeśli nie zjemy obiadu, to nie będzie wywiadu”. Nie było miejsca na negocjacje. Pani Stefania przygotowała barszcz z krokietami, ale tradycyjne ciasto naleśnikowe zastąpiła ptysiami. Na deser świeże wypieki i kawa. Dopiero po posiłku i krótkiej, aczkolwiek bardzo wesołej pogawędce, mogliśmy przejść do właściwej rozmowy” – relacjonuje pomysłodawca filmu. 

Gdy Pani Stefania zaczęła opowiadać o dawnych czasach, błyskawicznie spoważniała. Widać było, że nie do końca pogodziła się z tym, co spotkało jej mamę, ją i jej dzieci.

Co chcielibyście Państwo przekazać młodym pokoleniom?

„Żeby pamiętali o naszych historiach. I żeby nie słuchali ideologii, które nie pasują do wartości człowieka. Wartościowy człowiek, nigdy zła nie uczyni” – powiedzieli Stefanią i Jan.

Cały wywiad można przeczytać w serwisie rozmowydokawy.pl

Zdjęcia do filmu są już w toku

Początki produkcji finansuje Paweł Kłoda, ale szuka wsparcia w różnych instytucjach i firmach, ponieważ stworzenie dokumentu na odpowiednim poziomie wiąże się ze sporymi kosztami.

„Każdy, kto wesprze tę zrzutkę będzie uwzględniony w napisach końcowych filmu, dlatego proszę o imienne wpisy – chyba, że ktoś sobie nie życzy i woli pozostać anonimowym wspierającym” – zachęca do wpłat twórca filmu.

Wpłaty można dokonać poprzez serwis zrzutka.pl

Więcej o projekcie można przeczytać w mediach społecznościowych FB/JANiSTEFANIA

 

Poświęć 51 sekund i oglądnij ten krótki film. Posłuchaj przesłania pana Jana. Jeśli uważasz, że to ważny i wartościowy projekt – wesprzyj zrzutkę i udostępnij dalej.

Posted by Jan i Stefania – film o niezwykłym małżeństwie on Tuesday, January 26, 2021

 

zrzutka.pl

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .