Przewoźnik nie może badać stanu trzeźwości kierowców

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   27 września 2021 15:48

Rozporządzenie RODO nie pozwala na prewencyjne badanie stanu trzeźwości kierowców, pracujących u przewoźników publicznych.

Sprawa wyszła na jaw, gdy policjanci z oświęcimskiej drogówki w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” zatrzymali pijanego kierowcę, wiozącego do szkoły 30 dzieci.

Autobus szkolny należy do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu. Bożena Fraś, prezes międzygminnego przewoźnika, zapowiedziała dyscyplinarne zwolnienie 51-letniego kierowcy. Jednocześnie, pytana przez dziennikarza eFO, przyznała że nie ma możliwości badania stanu trzeźwości kierowców wyjeżdżających na trasy w mieście Oświęcim oraz gminach Brzeszcze, Chełmek i Oświęcim.

„Kontrola prewencyjna trzeźwości kierowców przy pomocy alkomatów jest utrudniona w obecnym, stanie prawnym ukształtowanym w oparciu o przepisy o ochronie danych osobowych i została zakwestionowana przez jeden z działających w MZK związków zawodowych w połowie 2019 roku” – informuje Bożena Fraś.

Przepisy RODO weszły w życie w maju 2018 roku. Urząd Ochrony Danych Osobowych potwierdza, że pracodawca w obecnym stanie prawnym nie może w ramach własnych działań zapobiegawczych sprawdzać trzeźwości pracowników.

Zapisy te stoją w sprzeczności z artykułem 17. Ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

„Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy” – czytamy w pierwszym punkcie wspomnianego artykułu ustawy.

Dlatego też w oświęcimskim MZK, w razie podejrzenia co do stanu trzeźwości pracownika, dyspozytor wzywa policję i to policjanci badają wskazaną osobę. Jeśli oczywiście cokolwiek wyczuje, co w obecnej sytuacji sanitarnej nie jest łatwe. Zasłony z pleksiglasu, dystans społeczny, strefy ochronne – to wszystko utrudnia organoleptyczne wyczucie woni alkoholu.

„Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej podnosi konieczność przyjęcia unormowań na poziomie przepisów ustawowych, które uregulują kwestię badania prewencyjnego kierowców, zarówno w kwestii alkoholu jak i narkotyków. Działania podjęte w ubiegłym roku przez IGKM powinny zaskutkować zmianą przepisów jeszcze w tym roku. Niezależnie od powyższego MZK podejmie rozmowy ze związkami zawodowymi w celu podpisania stosownego porozumienia dopuszczającego prewencyjne badanie trzeźwości” – kończy prezes Bożena Fraś.

Zobacz również:

Pijany kierowca szkolnego autobusu wiózł 30 dzieci

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .