Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA w Muzeum Auschwitz-Birkenau – FILM

x-news / Agencja TVN  |   Fakty  |   21 stycznia 2020 19:51

Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA odwiedziła były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.

Towarzyszyli jej marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wizyta miała charakter prywatny. Nancy Pelosi złożyła wieniec w przed Ścianą Straceń.

„Pamięci każdej pojedynczej osoby zabitej w Auschwitz. Niech odpoczywają w pokoju, My wszyscy winniśmy zobowiązać się do wypełnienia przyrzeczenia ‘Nigdy więcej’” – napisała Nancy Pelosi w Księdze Pamiątkowej Muzeum.

 

 

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych zaapelowało do prezydenta Rosji Władimira Putina o nie wykorzystywanie pamięci o holokauście do celów politycznych.

„To byłoby niegodne i apelujemy o to, aby tego nie czynić” – powiedział na konferencji prasowej sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Dyplomata odniósł się do uroczystości w Jerozolimie, które odbędą się w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

W wydarzeniu nie weźmie udziału prezydent Andrzej Duda, ponieważ organizatorzy nie przewidzieli jego wystąpienia. Przemówi natomiast Władimir Putin, który w ostatnich miesiącach sugerował, że polska polityka przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a polski antysemityzm przyczynił się do skali holocaustu.

Jednocześnie insynuował, że wojska sowieckie wkroczyły do Polski 17 września 1939 r. dopiero:

„po tym, kiedy polski rząd utracił kontrolę nad swoimi siłami zbrojnymi”.

Takiej narracji sprzeciwiali się polscy politycy oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.

 

 

Zobacz również:

Album oprawiony w ludzką skórę trafił do Miejsca Pamięci Auschwitz – FOTO

Trwają przygotowania do 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz – FILM

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa