Przepytaliśmy kandydatów na sterników samorządów – część 4

Redakcja eFO  |   Fakty,Wybory  |   5 kwietnia 2024 17:10
Udostępnij

W ostatnim dniu kampanii przed ciszą wyborczą publikujemy odpowiedzi na czwarte pytanie do kandydatów na urząd burmistrza prezydenta i wójta.

Niniejszy materiał jest ostatnią częścią mini debaty Faktów Oświęcim. Przepytaliśmy w niej osoby ubiegające się o stanowiska sterników gmin Brzeszcze, Kęty, Oświęcim, Przeciszów i Zator oraz miasta Oświęcimia.

Przypomnijmy, że nie przekazaliśmy do aktualnych włodarzy Chełmka, Osieka i Polanki Wielkiej, którzy nie mają konkurentów w bieżących wyborach.

Z licznego grona kandydatów tylko jeden nie zabrał głosu. To znaczy zabrał, ale nie merytorycznie. Gdy, jak wszystkich kandydatów, informowaliśmy telefonicznie Artura Bochenka, kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólna Przyszłość na wójta Przeciszowa, ten odpowiedział, że nie życzy sobie, żebyśmy o nim pisali, bo z pewnością go obsmarujemy. Ostatecznie zgodził się na przesłanie pytań, jednak odpowiedzi nie odesłał.

Czwarte pytanie zadane wszystkim kandydatom na sterników gmin w powiecie oświęcimskim brzmiało:

Jaka ofertę dla dzieci i młodzieży przedstawi Pani/Pan niezrzeszonym w klubach sportowych i innych zorganizowanych grupach? 

Odpowiedzi:

Brzeszcze

Zbigniew Kolasa – KWW Prawo i Sprawiedliwość

Powołałam Młodzieżową Radę Miejską w Brzeszczach, która będzie współpracowała w ramach wymiany z miastem partnerskim z Francji Oignies w zakresie zawodów sportowych i szkolnych, poproszę o opinię w sprawie Rewitalizacji Ruchu Drugiego Nieczynnej części kopalni oraz organizację dni Brzeszcz i inne w tym realizacja zadań statutowych i inne.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzeszczach  Zbigniew Kolasa skierował ankietę do grup młodzieżowych na pytanie ,, Czy uważasz, że na terenie gminy Brzeszcze powinna zostać powołana Młodzieżowa Rada Gminy Brzeszcze? 86 odpowiedzi 80,2%TAK 19,8% NIE.

Łukasz Korczyk – KWW Razem dla Gminy Brzeszcze

Tutaj nic nie trzeba przedstawiać – wystarczy wspierać.
Sołtysówka w Jawiszowicach tętni życiem:
– w poniedziałki spotykają się członkinie KGW Jawiszowice (cały czas zapraszamy, żeby zobaczyć, jak prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich!);
– we wtorki spotkania ma Klub Seniora
– we środy już od trzech lat Planszomaniacy – każdego tygodnia dzieciaki w wieku szkolnym (i tutaj przekrój jest duży, bo i w każdym wieku poznaje się inne tytuły) spotykają się, żeby spędzić czas razem i wspólnie pogłówkować lub po prostu porozmawiać!
– we czwartki spotyka się Harcerski Krąg Seniorów;
– W soboty zuchy z 1 Szczepu Harcerskiego ganiają zwykle na zewnątrz budynku – tylko ulewa lub mróz może ich zmusić do schronienia w cieple Sołtysówki.

Zapraszamy do dołączenia do każdej z tych już istniejących grup.

Są nowe pomysły? Wystarczy porozmawiać i znaleźć rozwiązanie – jeśli dało się coś zorganizować w Jawiszowicach, to da się na obszarze całej Gminy Brzeszcze!

Radosław Szot – KWW Wspólnota samorządowa Gminy Brzeszcze

W Gminie Brzeszcze funkcjonuje kilka klubów sportowych, które mają atrakcyjną ofertę zajęć. I wbrew obiegowej opinii nie jest to tylko piłka nożna, ale także siatkówka, pływanie, taniec, lekka atletyka, zajęcia ogólnorozwojowe. Członkami klubów sportowych jest blisko tysiąc osób – dzieci i młodzieży.  To spora grupa korzystająca z oferty współfinansowanej z budżetu Gminy Brzeszcze.

Dla osób niezrzeszonych oferta obejmuje m.in. bezpłatny dostęp do obiektów rekreacyjno –sportowych – boisk wielofunkcyjnych (piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka), siłowni zewnętrznych, placów zabaw, w tym np. w Parku Miejskim plac z wydzielonymi strefami dla osób w różnym wieku.

Możliwość skorzystania z oferty sportowej oferuje także Basen pod Platanem oraz Hala Sportowa w Brzeszczach, która organizuje cykliczne zajęcia dla wszystkich, niezależnie od przynależności klubowej czy też stowarzyszeniowej. Dzieci i młodzież maja także możliwość skorzystania z oferty zajęć dodatkowych w szkołach. 

Gmina Oświęcim

Krzysztof Harmata – KWW bezpartyjni Wspólne Dobro i Rozwój

Myślę, że Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim jak również Gminna Biblioteka Publiczna świetnie sprawdzają się w tej roli kierując do dzieci i młodzieży wiele ciekawych ofert. Jedyną ofertą, którą chciałbym zaproponować to powołanie animatorów czasu wolnego, którzy działaliby przy placach zabaw czy domach ludowych w każdym sołectwie, organizując czas wolny dzieci lub młodzieży, odciążając przy tym rodziców.

Mirosław Smolarek – KWW Mirosława Smolarka

W gminie Oświęcim od dawna kładziemy nacisk na aktywność fizyczną, szczególnie dzieci i młodzieży, dlatego mamy szeroką ofertę wydarzeń sportowych adresowanych do każdej grupy wiekowej. W ciągu całego roku Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Biblioteka Publiczna Gminy Oświęcim i świetlice środowiskowe przygotowują liczne imprezy sportowe, a wiele z nich ma już charakter cykliczny. Rajdy rowerowe dla całych rodzin, otwarte turnieje w różnych dyscyplinach, imprezy biegowe organizowane są regularnie i wystarczy zajrzeć do naszego kalendarium, by z nich skorzystać. Ofertę tę będziemy stale poszerzać, ponieważ wiemy, że tego oczekują Mieszkańcy.

W planach mamy udostępnienie boisk i infrastruktury sportowej przy szkołach po godzinach lekcyjnych i zatrudnienie animatorów aktywności w tych miejscach.

Z pewnością będziemy też brać udział w nowym programie rządowym „Aktywna szkoła”, którego cele pokrywają się z naszymi założeniami „Sportowej gminy”.

Kęty

Dariusz Gawęda – KW Prawo i Sprawiedliwość

– przywrócenie bezpłatnej nauki pływania dla dzieci, na stałe nie tylko przed wyborami. Błędem było zaprzestanie tego programu w Naszej Gminie przez obecnie zasiadających w Ratuszu. Urząd Marszałkowski prowadzi program z którego Gmina powinna pozyskiwać dofinansowanie do tego typu działalności.

– promowanie sportu masowego poprzez m.in. bieg uliczny na różnych dystansach

„Dziesiątka w Dziesiątce” w porozumieniu z PZ 10. Trzeba podkreślić, że pierwsza edycja tego biegu już się odbyła kilka lat temu i niestety z różnych powodów impreza nie była kontynuowana w kolejnych latach. Myślę, że należy wrócić do pomysłu i reaktywować tę imprezę,

– wsparcie amatorskich turniejów w popularne gry zespołowe takie jak piłka nożna, piłka siatkowa. Preferencyjne warunki na udostępnianiu boisk i hal sportowych dla sportowych inicjatyw.

Ale tutaj pomysłów jest więcej i nie dotyczą tylko sportu i nie tylko dzieci i młodzieży.

Pamiętajmy, że mamy w gminie wielu mieszkańców w rożnym wieku chcących rozwijać się artystycznie i ich pasję również trzeba wspierać. Priorytetem dla wsparcia takich inicjatyw jest ożywienie współpracy Domu Kultury w Kętach z Klubami Seniora oraz świetlicami młodzieżowymi.

Aleksander Larysz – KWW Zamek Bulowicki dla mieszkańców

Szanowna Pani. Czasy są nie do końca bezpieczne i dlatego będę dawał zielone światło wszelkim organizacjom pozarządowym, które będą chciały działać w zakresie opieki, wychowania, i realizowaniu pasji naszych milusińskich. Instytucjom  gdzie wiem, że zostawiamy nasze pociechy pod fachową i dobrą opieką i które to instytucje mają odpowiednie narzędzia do zapełnienia profesjonalizmu i bezpieczeństwa naszych milusińskich. Oczywiście biorę tu pod uwagę status finansowy rodziców i zapewniam, że wszystkich na to będzie stać. Jedno z haseł mojej ewentualnej kadencji to „wychowanie przez sport”. Oczywiście jedno z haseł. Nie zapominam tu o wielu innych pasjach, które mogą być realizowane w obrębie szeroko rozumianej kultury i sztuki czy innego hobby, pasji.

Iwona Piwowarska-Zaręba – KWW KOS 2018

Naszym pomysłem na aktywizację dzieci i młodzieży jest stworzenie aplikacji, dającej możliwość zbierania „punktów” np. za wolontariat, zajęcia pozalekcyjne czy członkostwo w OSP. Zebrane w ten sposób punkty uprawniałyby do zniżki na korzystanie z oferty OSiR (basen), Domu Kultury (kino) czy zakup książek i gier planszowych w wyznaczonych księgarniach itp.

W ramach projektowanego do wdrożenia programu „Kupuj lokalnie”, rozważamy również wprowadzenie zniżek dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Kęty na uczestnictwo w indywidualnych zajęciach, rozwijających uzdolnienia. Byłyby one realizowane w porozumieniu z lokalnymi przedsiębiorcami, posiadającymi taką ofertę. Chodzi o to, żeby po pierwsze – takie zajęcia były maksymalnie atrakcyjne, a po drugie – każdego było stać na uczestnictwo w nich.

Pozalekcyjna oferta edukacyjna, realizowana nie tylko w Kętach, ale też w poszczególnych sołectwach i polegająca na rozwijaniu zainteresowań naukowych dzieci i młodzieży, jest kolejną propozycją planowania czasu wolnego.

Naszym pomysłem jest na przykład wykorzystanie obiektów gminnych i wyznaczenie dni, w których będzie istniała możliwość skorzystania na ich terenie z popularnych gier planszowych – ale nie dwóch oldschoolowych gier na krzyż, a szerokiej oferty popularnych obecnie planszówek, na które często albo nie stać rodziców, albo dzieci nie mają okazji pograć w nie
w domu większą grupą.

Chcemy także zaprosić do współpracy wolontariuszy, którzy zaoferują dzieciom naukę gry w szachy.

Zgodnie z postulatami młodzieży w naszych planach istotną rolę odgrywa Domu Kultury w Kętach, gdzie jedną z sal chcielibyśmy przeznaczyć na klub z darmowymi fliperami dla młodzieży oraz dyskoteki tematyczne.

Planowane jest zwiększenie kompetencji Miejskiej Rady Młodzieżowej, będącej głosem młodzieży branym pod uwagę przy planowaniu budżetu oraz przy realizacji przedsięwzięć przez instytucje kultury oraz OSiR w Kętach działające na terenie Gminy Kęty.

Planujemy także pozyskanie środków zewnętrznych, które zostaną powierzone wybranym w konkursie organizacjom pożytku publicznego na realizację cyklicznych imprez, kierowanych do dzieci i młodzieży.

Rozważamy również utworzenie w Kętach Centrum Spotkań i Rozwoju Młodzieży, oferującego spotkania, warsztaty i  wyjazdy, umożliwiające rozwój i poszerzenie horyzontów.

Marcin Śliwa – KWW Porozumienie ponad podziałami

Bogatą ofertę zajęć dodatkowych posiadają Dom Kultury oraz Biblioteka a także Miejsce Aktywności Mieszkańców Rynek 13. Jednocześnie widząc sukces kortów przy ul. Sobieskiego będziemy chcieli rozwijać sieć ogólnodostępnych obiektów sportowych. Chciałbym wybudować miasteczko komunikacyjne dla dzieci i młodzieży. Procesem ciągłym będzie doposażanie placów zabaw w całej gminie w tym także w urządzenia zabawowe dla dzieci z niepełnosprawnościami. Parki kieszonkowe to także będą miejsca do spędzania czasu dla dzieci i młodzieży. Będziemy kontynuować bieg profilaktyczny w okresie Dnia Dziecka, Olimpiadę Mistrza. Będziemy także kontynuować dotychczasowe działania w zakresie zapewnienia animatorów na obiektach sportowych. Bezpłatna nauka pływania to także nasz priorytet. 

Oświadczenie

Oświadczam, że przy konstruowaniu odpowiedzi na zadane pytania nie korzystałem ze Sztucznej Inteligencji (chatGPT)

Eugeniusz Zawadzki – KWW Inicjatywa Obywatelska Soła

Dla dzieci potrzebne jest stworzenie klubów malucha, klubów integracyjnych dla dzieci i młodzieży. Natomiast dla klubów sportowych niezrzeszonych i organizacji potrzebne jest wsparcie merytoryczne i finansowe w miarę możliwości dla samorządu.

Gmina dla Ciebie to główne hasło wyborcze dla KWW Inicjatywa Obywatelska Soła.

Oświęcim

Janusz Chwierut – KWW Janusza Chwieruta

Dzieciom i młodzieży zaproponuję atrakcyjne bulwary z placem wodnym, placem zabaw oraz ze ścieżkami dla rolkarzy.  Strefy aktywności w drugiej części parku Chemików takich jak np. street workout czy pumptrack.  Z myślą o nich przebudujemy przy Szkole Podstawowej nr 5 wielofunkcyjny Orlik, który zimą zachęci do jazdy na łyżwach czy gry w hokeja, a latem obok boiska sportowego będzie też wykorzystywany przez rolkarzy, wrotkarzy. Przy Szkole Podstawowej nr 4 chcemy zrobić boisko lekkoatletyczne, a przy Szkole Podstawowej nr 11 miasteczko komunikacyjne. Planujemy też przebudowę skateparku przy hali lodowej. Jeszcze w tym roku przebudujemy boisko przy Szkole Podstawowej nr 1, na które pozyskaliśmy pieniądze zewnętrzne. Rozbudujemy ścieżki rowerowe na terenie Aglomeracji Oświęcimskiej obejmujące Oświęcim, gminy Oświęcim i Chełmek.

Renata Fijałkowska – KWW Oświęcim Miasto Perspektyw

Jesteśmy na etapie, w którym trzeba działać od podstaw. Zacząć od najmłodszych zwiększając liczbę świetlic dla dzieci, bo mamy ich tylko 4 dla około 130 dzieci. Nie mamy żadnych klubów dziecięcych i zdecydowanie za mało żłobków. Tychy mają 22 a my tylko 4. Musimy stworzyć miejsca dla młodzieży w wieku +15 lat, bo na teraz nie ma żadnych. 

Moim celem jako prezydenta miasta jest integracja mieszkańców Oświęcimia w różnym wieku i międzypokoleniowa. Musimy wzmocnić kontakty sąsiedzkie, osiedlowe, a także dążyć do integracji między-osiedlowej. Możemy osiągnąć to chociażby poprzez centra aktywności, kluby spotkań, pasji i zainteresowań, amatorskie zawody sportowe, a także pikniki i festyny okolicznościowe. To na dobry początek, bo propozycji jest o wiele więcej.

Pragnę podziękować mieszkańcom za liczne zgłaszanie problemów w ich miejscach zamieszkania oraz pomoc w szukaniu rozwiązań. Mam dużą otwartość na dialog i perspektywę na dobrą i efektywną współpracę z mieszkańcami.

Maciej Klima – KWW KOS 2018

Wybuduję pumptrack oraz skatepark na Błoniach i Zasolu. Istniejące urządzenia do uprawiania sportu i rekreacji w miarę potrzeb zostaną zmodernizowane oraz doposażone w nowe urządzenia.  Planuję także nieodpłatne udostępnienie sal gimnastycznych w godzinach popołudniowych dla naszej młodzieży. Nadal będą podejmowane inicjatywy zachęcające do uprawiania sportu przez młodzież jak nauka pływania czy jazdy na łyżwach. Będą podejmowane inne działania dla młodzieży, jak dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych czy poprawa oferty domów kultury. Na koniec młodzież oświęcimska uzyska dostęp do bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Jakub Przewoźnik – KW Prawo i Sprawiedliwość

W Oświęcimiu powinna powstać kreatywna przestrzeń, coś na wzór inkubatora innowacyjności czy fablabu. Mamy duże możliwości w naszym mieście, powinniśmy np. zdecydowanie skuteczniej pokazywać potencjał oświęcimskiej uczelni wyższej. To tutaj nasza młodzież powinna się rozwijać pod okiem fachowców z różnych nowoczesnych branż. Oferta czasu wolnego dla dzieci i młodzieży to także zadania dla placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych. Musimy zdynamizować pracę niektórych miejskich instytucji. To zwłaszcza w tych miejscach trzeba zachęcać dzieci i młodzież do różnych form aktywności, w tym do poznawania naszej lokalnej tożsamości i historii. Mamy też przecież w naszym mieście dwie nowe instytucje kultury – Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Centrum Historii i Kultury Romów. Trzeba to wszystko razem pospinać.

Aby nasze dzieci i młodzież mogły z tego wszystkiego skutecznie i z pożytkiem korzystać powinniśmy w Oświęcimiu pilnie zreformować komunikację autobusową, która musi zostać wreszcie dostosowana do potrzeb mieszkańców. Nie może być np. takich dużych luk pomiędzy kursami. Moim planem jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców naszego miasta. To logiczne i potrzebne.

Jeśli chodzi o ofertę sportową to nie zapomnę m.in. o rozbudowie ścieżek rowerowych i miejsc do biegania. Jestem przekonany, że uda się w nadchodzącej kadencji samorządu przeprowadzić modernizację boisk przy szkołach podstawowych i rozpocząć budowę centrum sportowego, z których będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy naszego miasta, nie tylko kluby sportowe. Na fali popularności Igi Świątek i Huberta Hurkacza powinniśmy zmodernizować także korty na Zasolu. Nie wiem dlaczego ich remont nie został zaplanowany przy okazji przebudowy Osiedla Pileckiego.

Przeciszów

Artur Bochenek – KWW Wspólna Przyszłość

Nie odpowiedział na pytania redakcji

Bogdan Cuber – KWW KOS 2018

W gminie Przeciszów zostanie rozbudowana infrastruktura sportowa (lodowiska otwarte,skateparki,inne obiekty sportowe). Infrastruktura sportowa będzie dostępna dla dzieci i młodzieży.Rozszerzona zostanie dla dzieci i młodzieży oferta Domu Kultury w Przeciszowie Domu Ludowego w Lesie, Biblioteki w Piotrowicach. Utworzone zostanie w Piotrowicach dom spotkań dla mieszkańców i dzieci i młodzieży.

Tomasz Kosowski – KWW Razem dla Rozwoju

Współpraca z LKS-mi w ramach poszerzania oferty dla takich grup. Rozpoczęto prace związane z budową pumptraca z infrastrukturą towarzyszącą. Pozyskanie terenu i budowa podobnego obiektu w Piotrowicach.

Planowane jest zagospodarowanie dużej przestrzeni wokół SP nr2 – zgodnie z projektem Rady Rodziców. Dalsze zwiększanie oferty DK dla dzieci i młodzieży.

Zator

Maciej Masialski – KWW Wspólnie dla Gminy Zator

Kluby sportowe już teraz organizują wiele wydarzeń czy zajęć dla dzieci i młodzieży niezrzeszonych w tych organizacjach. Dalsze wspieranie tych instytucji zagwarantuje kontynuowanie tych zajęć czy wydarzeń.

Dodatkowo, na wielu zebraniach, tak osiedlowych czy wiejskich, często porusza się tematy związane z doposażaniem czy rozbudową lokalnych placów zabaw. Modernizacja tych miejsc, przy jednoczesnym zróżnicowaniu oferty (różne zjeżdżalnie, huśtawki czy instalacje) znacznie rozszerzą ofertę oraz zapewnią wyjątkowość każdego z wspomnianych placów.

Szymon Matyja – KWW Nasza Mała Ojczyzna

Uważam, że trzeba otworzyć dla Mieszkańców szkoły i ich infrastrukturę. Mamy piękne obiekty w postaci placów zabaw, boisk czy też sal gimnastycznych, które stoją puste i nie są wykorzystywane. Nieraz jest to związane z brakiem chętnych, a nieraz wynika z faktu, że obiekty te albo wykorzystywane są przez kluby lub wynajmowane komercyjnie, albo po prostu co jest przykre, są zamknięte. Jeżeli będą chętni na zajęcia sportowe inne niż te prowadzone przez kluby sportowe to myślę, że w oparciu o nasze gminne zaplecze będzie to możliwe do zrealizowania. 

Tomasz Wieliczko – KWW Przyszłość  – Razem dla Gminy Zator

Jednym z kluczowych punktów naszego programu, który nazwaliśmy „10 R”, jest stworzenie miejskich – gminnych Błoni – nowej przestrzeni publicznej, która stanie się miejscem rekreacji i aktywnego wypoczynku dla naszych mieszkańców, w tym także najmłodszych. Planujemy wyposażyć ten obszar w różnorodne atrakcje, takie jak wodny plac zabaw, sieć ścieżek pieszych i rowerowych, oraz różnorodne infrastruktury sportowe, aby zapewnić możliwość aktywności fizycznej dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Takim celom także służyć powinien oddany do użytku kilka dni temu Miejski Ośrodek Sportu.

 

Zobacz również:

Przepytaliśmy kandydatów na sterników samorządów – część 1

Przepytaliśmy kandydatów na sterników samorządów – część 2

Przepytaliśmy kandydatów na sterników samorządów – część 3