Przepytaliśmy kandydatów na sterników samorządów – część 2

Redakcja eFO  |   Fakty,Wybory  |   3 kwietnia 2024 16:27
Udostępnij

W środę prezentujemy odpowiedzi na drugie pytanie skierowane do kandydatów na sterników gmin w powiecie oświęcimskim w ramach minidebaty Faktów Oświęcim. 

Naszych pytań nie przesłaliśmy obecnym włodarzom Chełmka Osieka i Polanki Wielkiej, którzy wygraną mają praktycznie w kieszeni. Nikt bowiem nie stanął z nimi w wyborcze szranki.

Nasi czytelnicy nie zapoznają się również z odpowiedziami jednego z kandydatów na wójta Przeciszowa, który ich do redakcji nie przesłał. Przekazane nam odpowiedzi publikujemy zachowując oryginalną pisownię. Kolejne pojawią się na łamach Faktów Oświęcim w czwartek i piątek.

Drugie pytanie zadane wszystkim kandydatom na sterników gmin w powiecie oświęcimskim brzmiało:

Czy dostrzega Pani/Pan w swojej gminie problem społeczny, który wymaga definitywnego i szybkiego rozwiązania?

Odpowiedzi:

Brzeszcze

Zbigniew Kolasa – KWW Prawo i Sprawiedliwość

Wśród mieszkańców gminy Brzeszcze oraz wśród osób zajmujących się na terenie gminy Brzeszcze działalnością w obszarze rozwiązania problemów społecznych zostały przeprowadzone badania mające na celu identyfikacje problemów społecznych, określenie ich przyczyn oraz skali występowania w gminie, ankietowani w ilości  106 osób odpowiadali, że najbardziej nasilonym problemem jest uzależnienie od alkoholu i/lub narkotyków 68,9%, problemy osób starszych w tym samotnych 66%, osób długotrwale chorych w tym chorych psychicznie, problemy rodziców z niepełnosprawnościami oraz na trudności opiekuńczo -wychowawcze rodzin z dziećmi -odpowiedzi 42,7%, oraz bezpieczeństwo w przestrzeni miejskiej 38%, oraz przemocy domowej 34%,  inne:zbyt mało mieszkań socjalnych, brak bezpiecznej drogi do szkoły, świadomość żywieniowa, brak kanalizacji, zła opieka zdrowotna.

Ponadto skieruje działania pomocowe osobom z częściowymi niepełnosprawnościami

w zakresie zwiększenia aktywności zawodowej dostosowanej do możliwości i przeciwwskazań zdrowotnych.

Łukasz Korczyk – KWW Razem dla Gminy Brzeszcze

Pamiętam, kiedy dziadek (również strażak OSP Jawiszowice) opowiadał o budowie remizy w czynie społecznym – teraz mamy do czynienia z mnogością przepisów, tworzenia projektów, uzgodnień, ogromną ilością papierologii. Ale są też inicjatywy, które da się w ten sposób realizować. Problemem społecznym, który od kilku lat zgłaszali mieszkańcy, jest duża ilość śmieci na poboczach, w rowach – słowem: tam, gdzie przebywamy, spacerujemy. Stąd coroczna akcja sprzątania wsi – jest to czyn społeczny, realizowany, nie ukrywam, przede wszystkim przez młodzież.
W ubiegłym miesiącu zebraliśmy w ciągu 3 godzin akcji 460kg odpadów – dzięki temu z radością możemy teraz spacerować, cieszyć oczy budzącą się do wiosny przyrodą.

Radosław Szot – KWW Wspólnota samorządowa Gminy Brzeszcze

Diagnoza problemów społecznych, wykonana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzeszczach w ramach opracowania „Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych dla gminy Brzeszcze na lata 2022-2031” wskazuje jednoznacznie, że najbardziej nasilonym problemem społecznym jest problemy osób starszych, w tym starszych samotnych. 

Liczba mieszkańców Gminy Brzeszcze wynosi około 20 tysięcy osób, a w tym liczba mieszkańców w wieku powyżej 65 r.ż. to ponad 4,3 tysiąca osób, ponadto 80 lat i więcej ma blisko tysiąc osób! 

Temat starzenia się społeczeństwa, konieczności zapewnienia opieki i wsparcia osobom starszym, organizacji bezpiecznego i wygodnego życia, w tym nie tylko w zakresie podstawowych potrzeb zdrowotnych i rehabilitacyjnych, ale też dostępu do oferty kulturalnej, integracji mieszkańców, to najważniejsze wyzwanie w tym obszarze. 

Problemy społecznych nie rozwiążemy „rewolucją” – to nie szybkie, jednorazowe działanie. To obszar, który wymaga systematycznej, skutecznej i efektywnej pracy.

Gmina Oświęcim

Krzysztof Harmata – KWW bezpartyjni Wspólne Dobro i Rozwój

Wciąż istnieją dzikie wysypiska śmieci. Niezbędne jest dopasowanie regulaminu utrzymania czystości w gminie do potrzeb mieszkańców. Wspólnie z KWW Bezpartyjni Wspólne Dobro i Rozwój utworzyliśmy plan na obniżenie cen za wywóz śmieci i odbiór odpadów zielonych.

Mirosław Smolarek – KWW Mirosława Smolarka

W naszej gminie dostrzegam dwa palące problemy społeczne: zapewnienie opieki dla najmłodszych i najstarszych Mieszkańców, by ich rodziny spokojnie mogły się angażować w aktywność zawodową. 

Już w tym roku zaczynamy przystosowanie budynku dawnej szkoły podstawowej w Porębie Wielkiej na potrzeby Domu Dziennego Pobytu dla Osób Starszych. 

W najbliższej przyszłości w planach jest też stworzenie gminnego żłobka oraz zwiększenie ilości miejsc opieki nad dziećmi między 1. a 3. rokiem życia.

Kęty

Dariusz Gawęda – KW Prawo i Sprawiedliwość

– tematem który według mnie jest bardzo istotnym, na który już trzeba być przygotowanym to strategia senioralna. Ten temat już się pojawia, a jego znaczenie w najbliższych latach będzie rosło. Gmina już teraz musi mieć opracowany plan działania, gotową ofertę wraz zapleczem i bazą,

– sprawą do rozwiązania są również niedzielne kursy komunikacji zbiorowej z osiedli w stronę rynku oraz cmentarza. Ten temat często pojawia się w rozmowach z mieszkańcami.

Aleksander Larysz – KWW Zamek Bulowicki dla mieszkańców

Tak dostrzegam:

Wg. mnie jest to wyludnianie się gminy, ale myślę tu nie tylko o opuszczaniu miasta przez młode pokolenie, które wyjeżdża na studia, widzi, jak są zarządzane inne miasta i nie wraca do nas, bo nie ma po co, ale też ucieczkę biznesu no i niepojawiania się nowego. To ostatnie, spowodowane jest kompletnym brakiem konkretnej oferty, mającej taki biznes zachęcać do działania na terenie gminy, która to, przez wiele lat po prostu nie została stworzona, albo była tak słaba, że biznes jej nie zauważył, czy też zaakceptował. Chcę się tym problemem zając całościowo i mam przygotowanych szereg rozwiązań tutaj nie stosowanych, a bazuje tu m.in. na 40-letnim doświadczeniu w biznesie

Przemysław Paw – KWW Twój Głos Działaj! Potrafisz! Przemek Paw

2.1  Kolejki do ZOZu na ulicy Sobieskiego w Kętach. Skoro w pandemii dało się nawet leczyć przez telefon, nie widzę problemu by z niego korzystać do umówienia się z lekarzem. Nie rozumiem tego, że od 6:00 są tam kolejki.

2.2 Uwięzieni ludzie starsi w mieszkaniach. Mamy w Kętach wiele bloków cztero piętrowych (plus parter).Dowiedziałem się, że są osoby miesiącami nie wychodzące z mieszkań ( bo mają trudności z poruszaniem się, i schodami).

2.3 Samotność – choroba naszych czasów. A już Jan Paweł II dał na nią rozwiązanie. Mamy na to pomysł, wiemy jak to zrobić – ideę wzięliśmy od Jana Pawła II>

2.4 Niedogodności dla osób z niepełnosprawnościami. Mamy w komitecie osobę niewidomą ( Pan Klaudiusz Król – kandydat na radnego ),oraz mamę bohaterkę ( Panią Edytę Pawlak (Paw) – https://www.facebook.com/profile.php?id=61556982260340 – uprzedzam pytanie –  nie jest rodziną – kandydatka na radną ) mającą dwoje dzieci z niepełnosprawnościami. Zakłada ona stowarzyszenie Twój Głos – wraz właśnie z panem Klaudiuszem Królem.Też osobami z niepełnosprawnościami zajmuje się kandydatka Iwona Łuniewska  https://www.facebook.com/iwonka.luniewska – też będzie współtworzyć to stowarzyszenie. Wygramy, nie wygramy – problemami ludzi z niepełnosprawnościami będziemy się zajmować. Będziemy takim TARANEM, który im będzie pomagać!

Iwona Piwowarska-Zaręba – KWW KOS 2018

Główny problem społeczny, jaki występuje w naszej gminie, to opuszczanie jej przez osoby młode, zwłaszcza wykształcone. Gmina Kęty nie jest dla nich miejscem

atrakcyjnym do mieszkania i życia. Głównymi barierami w osiedlaniu się tutaj są: brak szerokiej oferty kulturalnej, uboga oferta rekreacyjna dla dzieci i młodzieży, bark instytucjonalnej opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, a także brak atrakcyjnych miejsc pracy i stagnacja w rozwoju przedsiębiorczości. Niezbędne jest więc podjęcie działań nakierowanych na zaspokojenie potrzeb wszystkich mieszkańców i zrównoważony rozwój gminy.

Marcin Śliwa – KWW Porozumienie ponad podziałami

Dostrzegam wyzwanie związane z polityką senioralną. To bardzo ważna kwestia dla mnie oraz moich radnych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie możemy poprzestać na jednym obiekcie Senior Wigor (obecnie Senior+), Radzie Seniorów czy też Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Dlatego też, po spotkaniu z przedstawicielami UTW oraz Rady Seniorów podjąłem decyzję o przystąpieniu do prac nad strategicznym dokumentem jakim jest Polityka Senioralna w Gminie Kęty. To dokument, który będzie kompendium wiedzy na temat potrzeb seniorów w Naszej gminie. I jednocześnie drogowskazem dla burmistrza oraz Rady Miejskiej w jakim kierunku ma zmierzać polityka senioralna w Naszej gminie.

Oświadczam, że przy konstruowaniu odpowiedzi na zadane pytania nie korzystałem ze Sztucznej Inteligencji (chatGPT)

Eugeniusz Zawadzki – KWW Inicjatywa Obywatelska Soła

Tak dostrzegam problem starzejącego się społeczeństwa i często pozbawionego opieki. Dlatego w moim programie zawarłem budowę całodobowowego Domu Opieki wraz infrastrukturą, ogrodem spacerowym dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, w tym ośrodek rehabilitacyjny, mieszkania treningowe, hostel dla osób w potrzebie oraz budynek z przeznaczeniem dla Ośrodka Pomocy Społecznej.

Oświęcim

Janusz Chwierut – KWW Janusza Chwieruta

Zdecydowanie największym problemem, ale też nie ukrywam, że wyzwaniem jest demografia. Ta tendencja dotyczy nie tylko Oświęcimia, ale również innych miast w Polsce.  Dlatego stawiam na rozwój budownictwa mieszkaniowego, w tym na ofertę Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które na osiedlu Stare Stawy buduje bloki z mieszkaniami wynajmowanymi w systemie odroczonej własności. W planach jest budowa około 300 mieszkań w najbliższych latach.

Myślę o młodych mieszkańcach miasta, którzy mają małe dzieci. W sercu osiedla Stare Stawy budujemy nowoczesny kompleks oświatowy z przedszkolem i żłobkiem, który zapewni opiekę blisko 200 maluchom i przedszkolakom. Już we wrześniu obiekt będzie otwarty dla dzieci. Jednocześnie podnosimy atrakcyjność miasta poprzez organizację różnorodnych wydarzeń, oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej. Ważnym aspektem jest też tworzenie nowych atrakcyjnych przestrzeni publicznych, w których można ciekawie spędzić czas, jak zagospodarowanie drugiej części parku Pokoju wraz z budową tężni przy ul. Chemików czy wzbogacenie o nowe nasadzenia i plac wodny terenów bulwarów nad Sołą. Życie wspólnoty lokalnej to nie tylko przeobrażenia i zmiany w samym mieście. To również nowa jakość  na osiedlach, na których przebudowujemy drogi, parkingi, chodniki, doświetlimy przejścia dla pieszych.  Budowane są też nowe drogi, jak ulica Krasińskiego,  które usprawnią komunikację w mieście. Mam ich w planie znacznie więcej.

Poszerzamy i uatrakcyjniamy też ofertę dla naszych seniorów. Planujemy uruchomić Centrum Usług Społecznych, które da wsparcie dla osób starszych oraz wzmocni rolę i pozycję organizacji pozarządowych działających w tej sferze.

Renata Fijałkowska – KWW Oświęcim Miasto Perspektyw

Jest ich wiele. Dużym problemem nadal jest kwestia bezrobocia. W zeszłym roku prawie w każdym miesiącu stopa bezrobocia była wyższa niż średnia ogólnopolska. Ponad tysiąc rodzin w Oświęcimiu korzysta z pomocy społecznej, w znacznej części z powodu braku pracy. 

Mamy również do czynienia z procesem, który trwa już od wielu lat, polegającym na zmniejszeniu się więzi społecznych. To ogromny problem chociażby dla seniorów. Dlatego konieczne jest postawienie na miejsca integracji, na przykład na kluby seniorów, ale i stworzenie z prawdziwego zdarzenia Domu Seniora, którego miasto nie ma.

Maciej Klima – KWW KOS 2018

Wyludnianie i starzenie się miasta to w tej chwili jeden z najważniejszych problemów. Mieszkańcom musi się opłacać mieszkać w naszym mieście. Dlatego należy dążyć do poprawy warunków mieszkania np. zwiększając podaż przystępnych cenowo mieszkań na wynajem, udostępniając gotowe tereny pod inwestycje mieszkaniowe, poprawiając jakość transportu zbiorowego czy jakość usług publicznych, a wszystko to poprzeć dobrą polityką podatkową. W mieście powinno się dobrze mieszkać i inwestować, tak by powstawały nowe miejsca pracy na miejscu. Polityka promocyjna w tym temacie nie może kończyć się na bilbordach na opłotkach miasta. Wierzę, że proces ucieczki mieszkańców długofalowo uda się powstrzymać, a nawet odwrócić. Oświęcim jest przecież wygodnym miastem do mieszkania.

W mieście mieszka coraz większa grupa seniorów. Tu jest duża rola współpracy między sąsiednimi gminami i powiatem w celu poprawy dostępności do lepszej opieki lekarskiej, ale też opieki dla osób niedołężnych. Musimy wypracować wspólnie jakieś rozwiązania, być może podjąć działania inwestycyjne we współpracy z państwem polskim w celu budowy np. domu spokojnej starości, domu pomocy społecznej czy rozbudowy hospicjum.

Jakub Przewoźnik – KW Prawo i Sprawiedliwość

Uważam, że największym problemem społecznym pojawiającym się w Oświęcimiu od kilku lat są niskie wynagrodzenia pracowników miejskiej sfery budżetowej (Urzędu Miasta Oświęcim i jednostek podległych). Trudna sytuacja pracowników wynika wprost z wielu lat zaniedbań ekipy KO-PO i bezpośrednio – braku racjonalnych decyzji w tej sprawie pana prezydenta Janusza Chwieruta. Naprawa tej sytuacji będzie procesem koniecznym i długofalowym. Stawiam na dialog społeczny, zarówno ze związkami zawodowymi, pracownikami, ale przede wszystkim z mieszkańcami. Sytuacja pracowników Urzędu Miasta Oświęcim i jednostek podległych musi się poprawić.

Dzisiaj dialogu, czyli podstawowego elementu społeczeństwa obywatelskiego, w naszym mieście zdecydowanie brakuje. To musi się zmienić po 7 kwietnia. Przypomnę tylko, że miejscy samorządowcy związani z KO-PO i panem Januszem Chwierutem byli przeciwni wprowadzeniu w Oświęcimiu prostego narzędzia partycypacji społecznej jakim jest budżet obywatelski. Mój tok rozumowania i przekonania są inne. Wraz z grupą przyjaciół uruchomiliśmy kilka dni temu tzw. mapę potrzeb mieszkańców miasta (www.mapapotrzeb.com.pl). Mapa potrzeb służy już dziś, nam wszystkim, mieszkańcom, by przekazywać sobie informacje na temat tego, co szwankuje w naszej okolicy. Zachęcam do korzystania z tego narzędzia. Zapewniam, że to dopiero początek wprowadzania innowacyjnych, nowoczesnych i przede wszystkim potrzebnych zmian w naszym mieście.

Przeciszów

Artur Bochenek – KWW Wspólna Przyszłość

Nie odpowiedział na pytania redakcji

Bogdan Cuber – KWW KOS 2018

Największy problem społeczny w gminie Przeciszów to utrudniony dostęp  do służby zdrowia.Trzeba poszerzyć ofertę usług medycznych w  ośrodkach   zdrowia w  Przeciszowie i Piotrowicach .

Tomasz Kosowski – KWW Razem dla Rozwoju

Szczególnie chcę zwrócić swoje działania  na dostęp młodzieży do zorganizowanych form zagospodarowania czasu wolnego. (rozpoczęto prace związane z budową pumptraca)

Zator

Maciej Masialski – KWW Wspólnie dla Gminy Zator

Problemami, które sygnalizują mieszkańcy, zwłaszcza w ostatnich latach, są: wykluczenie komunikacyjne oraz brak dostępności mieszkań komunalnych. Oba zagadnienia wymagają interwencji. W przypadku transportu zbiorowego temat jest rozwojowy, gmina już teraz podejmuje pewnie działania w celu poprawy tej sytuacji. Problem mieszkań komunalnych jest tematem o wiele bardziej złożonym i niestety wymaga analizy – tak z perspektywy finansowej, jak i społecznej.

Szymon Matyja – KWW Nasza Mała Ojczyzna

Tak, dostrzegam. Jest nim dostępność do usług medycznych. Nie chodzi tu tylko o specjalistyczne usługi medyczne, czy też dostępność karetki, ale również o podstawową opiekę zdrowotną. Jeden z punktów programu KWW ” Nasza Mała Ojczyzna” odnosi sie do tej kwestii. Sprawa ta przewija się w wypowiedziach na spotkaniach z Mieszkańcami i będzie moim zdaniem jednym z priorytetów nie tylko nowego Burmistrza, ale i Rady Miejskiej.

Tomasz Wieliczko – KWW Przyszłość  – Razem dla Gminy Zator

W opinii mieszkańców naszej gminy jeden z ważniejszych problemów w gminie to stan naszej służby zdrowia a zwłaszcza dostępność niektórych usług medycznych.

Naszym celem jest poprawa sytuacji przez skrócenie czasu oczekiwania na wizyty oraz modernizacja budynku, sprzętu i aparatury medycznej. Ponadto chcemy, by nasi mieszkańcy mieli możliwość skorzystania z porad specjalistycznych na miejscu.

Realizacja tych celów nie będzie łatwa, jednak mamy nadzieję, że dzięki ścisłej współpracy ze środowiskiem medycznym uda się nam tego dokonać a na efekty nie będzie trzeba długo czekać.

 

Zobacz również:

Przepytaliśmy kandydatów na sterników samorządów – część 1

Przepytaliśmy kandydatów na sterników samorządów – część 3

Przepytaliśmy kandydatów na sterników samorządów – część 4