Przemoc wobec dzieci. Liczby nie odzwierciedlają skali zjawiska

19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.
19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Tym roku to także finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy.
Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, liczby brzmią dramatycznie. 79 procent dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. 26 procent stało się ofiarami wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a osiem procent z kontaktem fizycznym. 32 procenty dzieci doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej.
W powiecie oświęcimskim do organów ścigania trafia od kilku do kilkunastu zgłoszeń dotyczących przemocy wobec dzieci rocznie. Te liczby na lokalnym podwórku, podobnie jak w całej Polsce, nie odzwierciedlają skali zjawiska.
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci jest w naszym kraju takę dniem finału kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Jej głównym partnerem jest Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka. W Małopolsce projektowi patronuje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Kampania ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które mają na celu uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci, wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowanie idei uważnego rodzicielstwa, propagowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
W dniu finału kampanii przypadającemu w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz szereg innych obiektów architektonicznych rozświetlą się na czerwono.„Krzywda. Cierpienie. Czasem nawet, powiedziałbym, życiowe, niezawinione okaleczenie. I to dojmujące przekonanie, że świat jest tak po prostu zły i nieprzyjazny… W swojej praktyce psychologa, terapeuty wiele razy miałem do czynienia z dziećmi, które właśnie tak na świecie się zawiodły, które świat skrzywdził i poturbował… Kampania Dzieciństwo bez Przemocy” jest ważnym momentem mobilizacji całego społeczeństwa do reagowania na przemoc, do uważności w wychowaniu dzieci oraz do ich podmiotowego traktowania” – ocenia Krzysztof Jan Klęczar.