polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Właśnie ruszył otwarty konkurs ofert, w którym można zdobyć dotację na promocję i organizację wolontariatu. Do podziału jest w sumie 400 tys. zł.
„Samorząd województwa od lat podejmuje działania wspierające upowszechnianie i rozwój wolontariatu na terenie Małopolski. To ogromny kapitał społeczny, za który czujemy się odpowiedzialni. Pozwala on nie tylko aktywnie uczestniczyć Małopolanom w życiu społeczno-publicznym naszego regionu, ale także nieść realną pomoc potrzebującym” – podkreśla Iwona Gibas z zarządu województwa.
Wśród zadań, na jakie można w tym roku zdobyć dotację z budżetu Województwa Małopolskiego, znalazły się:
1. Wzmacnianie organizacji/instytucji współpracujących z wolontariuszami oraz rozwój wolontariatu kompetencji poprzez rozwój różnorodnych form wolontariatu oferowanych mieszkańcom Małopolski przez organizacje pozarządowe, firmy i instytucje publiczne oraz profesjonalizacja działań wolontariuszy (w tym np.: wolontariat pracowniczy, szkolenia dla liderów i koordynatorów wolontariatu, profesjonalizacja wolontariuszy, centra wolontariatu – tworzenie i rozwój, pozyskiwanie nowych wolontariuszy).
2. Edukacja z zakresu wolontariatu, w szczególności wśród dzieci, młodzieży i seniorów poprzez organizację wydarzeń/ szkoleń/ warsztatów oraz stworzenie warunków sprzyjających zaangażowaniu się mieszkańców Małopolski w wolontariat (w tym np.: szkolenia w szkołach, tworzenie i rozwój szkolnych kół/ klubów wolontariatu, pozyskiwanie nowych wolontariuszy, popularyzacja idei wolontariatu, różne formy aktywizacji – konkursy, spotkania, wydarzenia, akcje).
3. Realizacja kampanii społecznej, której celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców Małopolski.
4. Angażowanie wolontariuszy w działania związane z niesieniem realnej pomocy potrzebującym mieszkańcom Małopolski, w tym minimalizowaniem skutków różnorodnych negatywnych czynników, oddziaływujących na jakość zdrowia i życia mieszkańców.
Ważne jest to, że realizacja zadań musi rozpoczynać się nie wcześniej niż 1 czerwca 2023 r. i kończyć nie później niż 31 grudnia 2023 roku.
Konkurs kierowany jest do organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz stowarzyszeń zwykłych), a składanie ofert odbywa się dwuetapowo – wersję elektroniczną oferty należy przygotować i złożyć za pośrednictwem Generatora eNGO dostępnego na stronie internetowej (pozarzadowa.malopolska.pl) do 4 maja 2023 r. do godziny 23:59.
Następnie wygenerowaną i podpisaną ofertę wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami należy dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Można to zrobić w formie papierowej – składając ją na dzienniku podawczym lub formie elektronicznej – przez ePUAP.