Prezydent Oświęcimia chce przełożenia wyborów

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   30 marca 2020 17:37

Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, podobnie jak wielu samorządowców w kraju, chce odłożenia terminu wyborów prezydenckich w związku z panująca epidemią.

Dzisiaj magistrat poinformował, że w piątek włodarz skierował pismo do komisarza wyborczego w Krakowie. Zawarł w nim swoje zdanie na temat zagrożeń, jakie stoją przed samorządami w związku z zaplanowanymi na 10 maja wyborami na urząd prezydenta Polski. Janusz Chwierut zaapelował o zmianę ich terminu.

„W obecnej sytuacji epidemii prawidłowe i rzetelne przeprowadzenie wyborów przy jednoczesnym zachowaniu sztywnych terminów kalendarza wyborczego powoduje realne zagrożenie dla wielu osób. Myślę tu zarówno o pracownikach przygotowujących wybory, jak i o wyborcach oraz członkach obwodowych komisji, pracujących w dniu wyborów” – tłumaczy Janusz Chwierut.

Prezydent podkreśla, że wybory nie obejmują wyłącznie kampanii i dnia głosowania. To również związane z ich przygotowaniem prace techniczno-organizacyjne. Wiele z tych czynności realizują pracownicy urzędów miast i gmin.

Prezydent zaapelował do komisarza wyborczego o przekazanie informacji o sytuacji, w jakiej znajdują się samorządy państwowemu komisarzowi wyborczemu i kancelarii Mateusza Morawieckiego, premiera RP.

„Na premierze spoczywa konstytucyjna odpowiedzialność za życie i zdrowie Polaków i to on ma możliwość ogłoszenia jednego ze stanów szczególnych, który pozwali przełożyć termin zbliżających się wyborów prezydenckich” – podkreśla prezydent miasta.

Zobacz również:

Burmistrz Kęt odmówił podpisania zarządzenia wyborczego

 

Komentarze
  • 31 marca 2020 20:03

    jaki

    wyważone i stonowane stanowisko ale wolałbym bardziej konkretne takie jak burmistrza Kęt. co z tego że
    wojewódzki komisarz wyborczy je poznał skoro na nic nie ma wpływu. jest od wykonywania rozkazów
    warszawki i kaczora. a czy szkolenia członków komisji wyborczych będą ukończone do 10.04 jak wymaga kodeks wyborczy. rzetelnie nie po łebkach aby odfajkować?

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .