polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Elementy późnobarokowych ołtarzy z Grojca w pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Fot. Ks. Szymon Tracz
Renowacja jest jednym z elementów programu „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym”. Projekt jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.
Konserwatorzy rozebrali późnobarokowy ołtarz główny i dwa ołtarze boczne pochodzące z tego samego okresu, a następnie przetransportowali je do pracowni w Krakowie.
„Tutaj nastąpiło odczyszczenie dekoracyjnych elementów snycerskich i rozpoczęło się mozolne ściąganie późniejszych przemalowań z rzeźb i ozdobnych kartuszy zdobiących nastawy (dekoracje ołtarza – przyp. aut)” – mówi ksiądz doktor Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.
Specjaliści zakładają, że dużo pracy pochłonie konserwacja architektonicznych, drewnianych struktur nastaw, mocno zniszczonych przez drewnojady i spudrowanie spowodowane wilgocią w kościele.
„Konserwacji zostaną poddane także znajdujące się w retabulach (nastawach ołtarzowych – przyp. aut.) obrazy, w tym prześlicznej urody Madonna z Dzieciątkiem” – dodaje ks. Tracz.
Obraz, o którym mówi kapłan, składa się z dwóch części. Pierwsza, to podobrazie na którym widnieją tylko twarze Madonny i Dzieciątka oraz ich dłonie i ręce. Drugą stanowi przykrywająca ich drewniana, srebrzona sukienka. Wyraźnie też widać, w jaki sposób nastawa ołtarza głównego była w kolejnych epokach przekształcana.
„Na uwagę zasługuje też fakt, że grupa koronacji Marii w zwieńczeniu retabulum ołtarza głównego wyraźnie była inspirowana słynnym obrazem Velázqueza „Koronacja NMP przez Trójcę Świętą” z lat 1643-1644 spopularyzowanego przez liczne grafiki. Z kolei dwa ołtarze boczne z fundacji właścicieli Grojca Szembeków powstały w drugiej połowie XVIII wieku według projektów królewskiego architekta Francesca Placidiego” – wyjaśnia ksiądz Szymon Tracz.