Poziomki, lubczyk, bób już rosną w Starym Mieście – FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Meteo  |   25 kwietnia 2019 13:11
Udostępnij

W Starym Mieście powstał pierwszy w Oświęcimiu ogród społeczny. Wielkie sianie i sadzenie nastąpiło w środowe popołudnie.

„Ogród społeczny to jest sposòb na zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek miasta do wspólnego działania oraz do wyrobienia nawyku dbania o wspólną przestrzeń. Jest to też rewitalizacja często zaniedbanych miejsc w mieście oraz ochrona przyrody” – mówi Faktom Oświęcim Tomasz Kuncewicz, współorganizator akcji.

Siali i sadzili

Siali bazylię, lubczyk, rukolę, sałatę, szczypiorek, sadzili bób, truskawki, poziomki i wiele innych, pożytecznych roślin. A wszystko nieopodal zamkowego wzgórza, na skwerze tuż przy Cafe Bergson, które wspólnie z Fundacją Miasto Pracownia jest organizatorem tego przedsięwzięcia.

W dniu wielkiego sadzenia ogrodników pojawiło się ponad 30. Najmłodszy – Ignaś – ma 2,5 roku. Przeważała młodzież. Uczestnicy happeningu najpierw przygotowywali grunt, przekopując ziemię pod rośliny.

Będzie też kwieciście

Jednak nie tylko te, których używamy w naszych domach w celach kulinarnych (np. lubczyk i szczypiorek) oraz smakowych (np. truskawki i poziomki) pojawią się w ogródku społecznym. Nie mogło w nim też zabraknąć kwiatów, które dodatkowo upiększą skwer w historycznej części miasta. Niebawem wyrosną więc astry, czy maciejka.

„Podczas pierwszych prac w ogrodzie nie wiem kto cieszył się bardziej, my czy mieszkańcy. Zjawiła się naprawdę spora grupa, chętna to pomocy, która tylko czekała na znak, co może zrobić. Dzieciaki co chwilę pytały, czy mogą w czymś pomóc” – mówi z radością Katarzyna Heród z Fundacji Miasto Pracownia.

Wesoła, pełna zaangażowania atmosfera

„Wszyscy się uśmiechali, rozmawiali ze sobą – fajnie jest być tego częścią. Po tym spotkaniu mamy już skrzynki pełne zieleniny. Już nie mogę się doczekać jak to wszystko urośnie. Niebawem będzie pięknie” – dodaje Dorota Zwolak z Miasto Pracowni.

Zostały jeszcze dwie skrzynki, w których będą pomidory i inne warzywa, które należy sadzić w maju. W kolejnym miesiącach będą też warsztaty dla dzieci wokół ogrodu prowadzone przez Miasto Pracownię.

W maju kolejne spotkanie

„Liczymy, że moda na ogrody społeczne pojawi się też w Oświęcimiu i powstaną kolejne. Podobnym działaniem była akcja #trashchallenge podczas której zbieraliśmy śmieci w lesie łęgowym nad Sołą. Ogród przy Cafe Bergson jest dla wszystkich chętnych go współtworzyć” – dodaje Kuncewicz.

Teraz przyszedł czas na dbanie i podlewanie roślin. Fakty Oświęcim również mają tam swoje warzywa i obiecujemy ich doglądać.