Powstaje film o fabryce samochodów w Oświęcimiu – FILM, FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty  |   23 czerwca 2019 10:00

Pasjonaci historii Oświęcimia z Mirosławem Ganobisem na czele kręcą kolejny film związany z dziejami miasta. Opowiada o fabryce samochodów w Oświęcimiu.

Tym razem jednak stanęli przed znacznie większym wyzwaniem, ma to być obraz fabularny. Do tej pory Mirosław Ganobis i grupa Bunkrowcy nakręcili dwa filmy: “Na styku dwóch światów” oraz “Oświęcimski kartel rybny”. O obu pisaliśmy w portalu Fakty Oświęcim.

Scenariusz napisało życie

Akcja zaczyna się w 1929 roku, gdy w Oświęcimiu na miejscu dawnej Fabryki Śrub, Nitów i Gwoździ oraz Fabryki Urządzeń Rolniczych „Potęga” powstaje spółka Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów „Oświęcim”. Jej założycielami, a potem głównymi udziałowcami byli Artur Potocki z Krzeszowic i Roger Raczyński z Rogalina pod Poznaniem.

Obaj panowie doskonale zdawali sobie sprawę, że aby spełnić pomysł produkcji samochodów potrzebna jest pomoc z zagranicy. I tak doszło do współpracy z Czesko-Morawską Fabryką „Praga”.

„Wkrótce z nowej fabryki, gdzie dzisiaj znajdują się zakłady Omag w Brzezince, zaczęły wyjeżdżać nowe auta Oświęcim-Praga. To był prawdziwy hit przedwojennej polskiej motoryzacji” – mówi Faktom Oświęcim Mirosław Ganobis, pomysłodawca filmu.

 

Oświęcim-Praga. Fot. z archiwum Mirosława Ganobisa

 

Ta historia stała się pretekstem dla oświęcimskich pasjonatów do nakręcenia kolejnego filmu. Dla czytelników Fakty Oświęcim twórcy przedstawili parę szczegółów z filmu.

„W Cafe Kołaczek kręciliśmy spotkanie hrabiny Potockiej (jej maż jest właścicielem fabryki Oświęcim Praga) z koleżankami na ploteczkach. Dowiaduje się tam sporo ciekawych informacji na temat swojego męża. Drugi plan filmowy to familoki nieopodal dworca PKP” – zdradza “bunkrowiec”.

Na tym podwórku nagrywane były sceny beztroskiego życia rodzin

„Chcemy pokazać jak najlepiej tamte czasy tak, aby przenieść widza i chociaż trochę przedstawić klimat z lat 30-tych ubiegłego wieku” – mówią filmowcy.

 

Według Mirosława Ganobisa temat jest bardzo ciekawy, bo to nie tylko lokalna historia Oświęcimia, ale i polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Pomysł na film o samochodzie Prag Oświęcim chodził mu po głowie od dawna. Zastanawiał się nad innymi tematami, ale postanowił zająć się tym, ponieważ w tym roku przypada 90. rocznica założenia fabryki Praga.

Kto tworzy tę historię?

W filmie gra obecnie sporo mieszkańców naszego miasta, ale i nie tylko – również mieszkańcy okolicznych miast i gmin Do twórców docierają osoby, które nie zagrały do tej pory w filmach „Bukrowców”.

„Na każdym planie są nowe osoby – z czego bardzo się cieszymy. Świadczy to o naszej popularności. Myślę, że w końcowych napisach będzie około stu aktorów” – cieszy się Ganobis.

Za zdjęcia odpowiedzialny jest Paweł Kłoda, właściciel Collective Media. Został wybrany do nakręcenia i filmu przede wszystkim za jego profesjonalizm.

„Miałem przyjemność poznać go podczas kiedy zrealizował film „Białe Gwiazdy nad Oświęcimiem”, do którego użyczałem swoich archiwaliów z tamtych lat. Po obejrzeniu filmu o Wiesławie “Dzikim” Kaniowskim stwierdziłem, że Paweł jest w tym bardzo dobry i dlatego zaproponowałem mu współpracę” – dodaje Mirek.

W kolejnym artykule na temat filmu poznamy pracę Pawła Kłody i tworzenie filmu “od zaplecza”. Wszystkie wpisy będziemy publikować pod hasłem Oświęcim-Praga.

Kilka zdjeć z planu:

 

Kto rano wstaje, temu… czyli Jolin od rana w pracy💪#becstage filmu Mirosława Ganobisa Oświęcim – Praga☺️Efekty oczywiście wkrótce w eFO📸📽

Opublikowany przez Jolę Wodniak Piątek, 24 maja 2019

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa