POWÓDŹ. Dziesiątki domów pod wodą. Nieprzejezdne drogi i mosty

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   18 maja 2010 11:44
Udostępnij

– Obecnie stan wody na Sole w Oświęcim wynosi 6,60 m. Woda się cofa.  Na razie zapora w Czańcu zrzuca 560 metrów sześciennych wody na sekundę, co w nocy znacznie ustabilizowało sytuację na Sole – mówi Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka oświęcimskiego magistratu. Wcześniej ten zrzut rzeczywisty, łącznie z potokami, wynosiła 746 metrów sześc. Zrzut ze zbiornika w Goczałkowicach wynosi 180 m sześc. na sekundę.

Poranne poziomy wód wyniosły 441 cm na Skawie w Zatorze, 660 cm na Sole w Oświęcimiu i na Wiśle – 827 cm w Zatorze, 766 cm w Broszkowicach i 794 cm w Jawiszowicach.

Prognozy pogody dla Oświęcimia i okolic przewidują zmniejszenie intensywności opadów. Ich eskalacja może nastąpić w piątek.

Związku z powodzią nieprzejezdne są drogi z Zatora do Wadowic w Rudzach, z Bielan do Zasola, z Jawiszowic do Dankowic, z okolic kanału Wisły w Dworach II w kierunku Przeciszowa. Woda poważnie uszkodziła 100 metrowy odcinek drogi łączącej Bielany z Wilamowicami.

Trakty pod wiaduktami kolejowymi w kierunku Babic i Broszkowic są zalanie. Nie można więc dojechać do Chełmka. Także od strony Bierunia, gdyż most na Przemszy został zamknięty. Most na drodze krajowej z Oświęcimia do Bierunia jest przejezdny.

Z ruchu wyłączono również mosty w Grodzisku, Kętach Podlesiu, Bielanach i na granicy Jawiszowic oraz Góry na trasie Brzeszcze-Pszczyna. Otwarto natomiast zamknięty w poniedziałek most na Tarniówce na trasie do Brzeszcz.
Droga łącząca Oświęcim z Kętami jest przejezdna. Nie można jednak dojechać krajówką do Bielska, ze względu na zamknięcie mostu w Kobiernicach. Udrożniono jedną nitkę szosy biegnącej przez Podolsze. To jedyna przejezdna droga z Oświęcimia w kierunku Chrzanowa i Krakowa. {loadposition tekst2}

Informacje Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Gmina Brzeszcze:
Permanentny stan zagrożenia ze strony Soły w Skidziniu, Wilczkowice, Zasole. W miejscowościach tych występują podtopienia budynków mieszkalnych. Na rzece Wiśle przerwany został wał w rejonie Jawiszowice- Janowiec. Zalane zostały okoliczne domy. Ogłoszono ewakuację, z której nie wszyscy skorzystali. W rejonie ulicy Trzciniec w Jawiszowicach woda przelewa się przez wał. Zatopione zostały domy. Ogłoszono ewakuację, lecz nie wszyscy z niej skorzystali.
Woda z Potoku Różanego zatopiła posesje w Wilczkowicach w rejonie ulicy Kolonia i ulicy Łąkowa. Nie prowadzono ewakuacji ogólnej, na jej ogłoszenie zareagowały dwie osoby. Ze strony Młynówki oświęcimskiej nie odnotowano innych problemów niż przelew wody przez groblę

Gmina Chełmek:
Wisła w miejscowości Bobrek w wale, Przemsza w Chełmku wyszła z koryta, w miejscowości Gorzów w wale. W gminie trwają cztery akcje ratownicze.

Gmina Oświęcim:
Największe zagrożenie powodziowe utrzymuje się w sołectwach Broszkowice, Dwory II, Pławy, Rajsko, Włosienica, Grojec-Czajki. Trwają akcje ratownicze w tych sołectwach. Możliwe jest uruchomienie ewakuacji w Broszkowicach i Dworach II w zależności od rozwoju sytuacji.

Gmina Zator:
Główne zagrożenie powodziowe występuje na oczyszczalni ścieków w Podolszu, gdzie ze względu na zamknięte śluzy przerzut odbywa się wyłącznie poprzez wysoko wydajne pompy. Zagrożenie występuje również w części wsi Podolsze od strony stawów rybnych. W pozostałej części gminy obecnie sytuacja jest ustabilizowana i na bieżąco monitorowana.

Gmina Przeciszów:
Spadł poziom wody w potoku Bachórz, a wzrósł w Wiśle.

Gmina Polanka Wielka:
Zalania, podtopienia w wyniku intensywnych i długotrwałych odpadów deszczu, podtopienia budynków mieszkalnych, monitoring stanu wody na ciekach wodnych na terenie gminy.

Miasto Oświęcim:
Wał na Kamieńcu przecieka od spodu. Możliwe jest przerwanie wału, zalanie osiedla i ewakuacja jego mieszkańców.

Na zdjęciu: Zalana ulica Konopnickiej pod wiaduktem kolejowym. Fot. Paweł Wodniak.

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 18 maja 2010 12:53

    Anonim

    😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆

  • 18 maja 2010 18:48

    Katherina87

    XD No na pewno jest z czego cieszyć, tak bardzo Cię to bawi ?

  • 18 maja 2010 20:01

    Anonim

    jutro musze dojechac z oswiecimia na tychy czy ktos wie jak to zrobic 😳 czyli ktorady

  • 18 maja 2010 23:01

    Anonim

    coz, to mozesz miec duzy problem, z tego co wiem to na ta chwile oswiecim jest odciety, moze do jutra sytuacja na moscie w bieruniu sie poprawi ale watpie, poki co jedyna mozliwoscia dostania sie na slask jest przejscie sie mostem kolejowym przez wisle (czy pkp jezdzi?, nie wiem), aczkolwiek jutro moze to juz byc niemozliwe

  • 18 maja 2010 23:22

    Anonim

    ja proponuję pociągiem do czechowic, a potem na tychy…… niestety tylko tak:(

  • 18 maja 2010 23:56

    Anonim

    z tymi czechowicami to problem jest taki, ze w brzeszczach pociagi nie jezdza miedzy kopalnia a jawiszowicami (z oficjalnych informacji)

  • 19 maja 2010 01:50

    Anonim

    do Tychow to przez Katowice – do Katowic pociagiem, dalej na Tychy autobusem.

  • 20 maja 2010 10:58

    Anonim

    Bardzo bym prosił o informacje na temat drogi Brzeszcze-Oświęcim-Chrzanów … Będzie możliwe dostanie się do Libiążą w piątek ?

  • 20 maja 2010 12:57

    Anonim

    Ślicznie zalana droga pod wiaduktem. Ciekawe, który „kompetenty” urzednik zezwolił budowę takiego mostu z drogą schodzącą w dół. Prosze sobie wyobrazić co zrobili by mieszkańcy Broszkowic, gdyby most benedykta na Wisle był nie przejezdny lub nawet zerwany. Setki osób bez możliwej ucieczki w jakąkolwiek stronę.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Maj 2025
Pn.Wt.Śr.Czw.Pt.Sob.Niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .
close