Powalczą o tytuł Edukacyjnej Gminy Małopolski

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   26 września 2016 14:56

Mieszkańcy województwa w głosowaniu internetowym wybiorą Edukacyjną Gminę Małopolski. Organizatorem akcji jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

W plebiscycie mogą uczestniczyć gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, liczące do 25 tysięcy mieszkańców. W powiecie oświęcimskim tego warunku nie spełniają miasto Oświęcim i gmina Kęty. Samorząd, który chce uczestniczyć w projekcie, musiał od 1 stycznia ubiegłego roku do 31 sierpnia tego roku realizować przedsięwzięcia edukacyjne, angażujące mieszkańców i zachęcające do rozwoju.

Celem plebiscytu jest pokazanie, że wystarczy pasja i zaangażowanie, aby uczenie się było ciekawe i nieszablonowe – zapewnia Katarzyna Nyklewicz z WUP w Krakowie – W tym roku o tytuły powalczą również wójtowie, burmistrzowie oraz sołtysi.

W najbliższą środę urząd udostępni ankietę on-line. By wziąć udział w przedsięwzięciu, należy ją wypełnić, a także przesłać organizatorowi kilka zdjęć, dokumentujących akcje edukacyjne. Zgłoszeń mogą dokonywać m.in. urzędy gmin, szkoły, ośrodki kultury, fundacje i stowarzyszenia. Ankieta od 28 września będzie dostępna TUTAJ.

Kandydatów do tytułu Edukacyjna Gmina Małopolski wybierze kapituła plebiscytu. Później do akcji przystąpią internauci, którzy od 24 października do 18 listopada będą mogli oddawać swoje głosy na konkretną gminę. Suma głosów oddanych na poszczególne gminy pozwali wybrać Edukacyjny Powiat Małopolski 2016.

– Wyniki badań pokazują, że ponad 30 procent dorosłych Małopolan w ciągu ostatnich 12 miesięcy podnosiło swoje kompetencje. Nadal jednak większość dorosłych osób nie uczestniczy w jakichkolwiek aktywnościach edukacyjnych – mówi Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

– Natomiast blisko 80 proc. małopolskich pracodawców zgłasza, że ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Dane te pokazują jak ważne dla rynku pracy są inicjatywy promujące aktywność edukacyjną na każdym etapie pracy zawodowej – dodaje.

W najnowszej edycji plebiscytu mieszkańcy Małopolski wybiorą także Ambasadora Bilansu Kariery i Ambasadora Srebrnej. Tytuły otrzymają sołtysi, których inicjatywy wspierają rozwój zawodowy i osobisty oraz promują poradnictwo zawodowe.

Z kolei wójtowie i burmistrzowie, którzy aktywnie wspierają rozwój zawodowy i osobisty swoich mieszkańców, będą walczyć o miano Mecenasa Bilansu Kariery i Mecenasa Srebrnej Kariery.

Kandydatury może zgłosić każdy. Wystarczy do 28 września począwszy odwiedzić stronę internetową (TUTAJ).

– Za każdym przedsięwzięciem stoi człowiek. Inicjator, którego praca i zaangażowanie są gwarancją sukcesu przedsięwzięcia. To właśnie takich ludzi uhonorujemy w tym roku w ramach konkursów towarzyszących organizacji plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski 2016 – zapewnia dyrektor Pająk.

W 2014 roku, w poprzedniej edycji plebiscytu, miejsca na podium zajęły kolejno gminy Korzenna, Maków Podhalański i Ropa. Wśród powiatów najlepszy okazał się gorlicki.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .