Posiadanie samoistne jako warunek zasiedzenia

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   23 marca 2020 08:50

Dużo się pisze i dużo czyta na temat zasiedzenia. Większość już wie, że nieruchomość można nabyć w drodze zasiedzenia. Wiadomo również, że aby to nastąpiło koniecznie musi upłynąć dwadzieścia bądź trzydzieści lat.

Pewne jest też, że osoba starająca się o zasiedzenie nie może być jej właścicielem, ale koniecznie winna być w posiadaniu gruntu. Dodatkowo, posiadanie to musi mieć charakter samoistny.

Ale co to właściwie oznacza?

Są dwa rodzaje posiadania – posiadanie samoistne i posiadanie zależne.

Czym się od siebie różnią?

Definicja kodeksowa stanowi, że posiadaczem samoistnym jest ten kto nią faktycznie włada. Faktycznie włada oznacza, że włada jak właściciel.

Posiadaczem zależnym jest ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.

Jak widzicie różnica jest dość zasadnicza, a pamiętać trzeba, że tylko posiadacz spełniający kryteria posiadacza samoistnego może nabyć nieruchomość przez zasiedzenie.

OK, wygląda na to, że jest to proste. W praktyce sprawie jednak wiele problemów.

Aby łatwiej problem zobrazować, przedstawię go na przykładzie jednej ze spraw.

W dniu 17 grudnia 1969 r. małżeństwo Andrzej i Wanda jako sprzedający oraz małżeństwo Emil i Franciszka jako kupujący, zawarli umowę przyrzeczenia sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej o powierzchni 2.250 metrów kwadratowych, położonej w powiecie krakowskim za cenę 30.000 zł, którą małżonkowie Emil i Franciszka zapłacili na rzecz małżonków Andrzeja i Wandy.

Termin sporządzenia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego miał być ustalony po załatwieniu niezbędnych formalności urzędowych.

Strony umowy zobowiązały się stawić do tego aktu i podpisać go przed notariuszem na warunkach wskazanych w tej umowie.

Andrzej i Wanda po otrzymaniu ceny wydali przedmiotową działkę Emilowi i Franciszce, którzy od tego momentu samodzielnie i z wyłączeniem innych osób władali nią i korzystali z niej, uiszczając podatki należne za lata 1982, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 2000.

Z uwagi jednak, że formalnie nie byli właścicielami, podatki płacili za pośrednictwem małżonków Andrzeja i Wandy.

Co dalej?

Rozstrzygnięcie sprawy i co za tym idzie prawdziwe znaczenie posiadani samoistnego poznasz wchodząc na naszego BLOGA.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na kancelaria-actio.com/kontakt, wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy piątek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.”

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

 

 

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa