polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Powiatowa Rada Rynku Pracy pierwszy raz w nowej kadencji
Napaść Putina na Ukrainę wywołała w Polakach lawinę dobroci. Mieszkańcom powiatu oświęcimskiego i wszystkim, którzy udzielili pomocy i ją zadeklarowali poprzez grupę „Pomoc dla Ukrainy” bardzo dziękujemy Facebook.com/groups/oswiecimdlaukrainy
Grupa powstała, gdyż osoby deklarujące pomoc i szukające koordynatora, odbijali się od zamkniętych w weekend urzedów, a swoje pytania i deklaracje kierowali bezpośrednio do Faktów Oświęcim.
Pomoc udzieloną przez mieszkańców powiatu oświęcimskiego, ale i okolic, jest z pewnością nie do przecenienia.
„Przekazaliście naprawdę mnóstwo darów, za co ogromnie dziękujemy. Wraz z fundacją „Gotowi do działania” nie spodziewaliśmy się aż takiej wspaniałej reakcji” – mówi Jola Wodniak, wydawca portalu Fakty Oświęcim, która stworzyła wspomnianą grupę na Facebooku.
Oferując pomoc rzeczową nie przekazujcie już odzieży i obuwia. Wyjątkiem są męskie ciemne ubrania i okrycia wierzchnie oraz zimowe męskie obuwie dla obrońców niepodległości i niezależności Ukrainy, a także piżamy i klapki dla pacjentów szpitali.
Wojskowi z Ukrainy potrzebują koniecznie agregatów prądotwórczych. Potrzebne są też powerbanki i ładowarki do telefonów, latarki i baterie do nich. Dla obrońców potrzebne są: środki dezynfekujące medyczne w pojemnikach minimum litrowych, środki opatrunkowe – bandaże, gazy, gaziki, opaski uciskowe na krwawienie – mocne środki przeciwbólowe, strzykawki, rękawiczki jednorazowe, batony, kawa, herbata, cukier, konserwy, suche gotowe do jedzenia produkty, ręczniki papierowe, karimaty, koce, łóżka rozkładane, śpiwory oraz jednorazowe talerze, miseczki i sztućce. Ponadto kasza, ryż, zupki, które można szybko przygotować.
Artykuły dla walczących z rosyjskim najeźdźcą należy opisać „wojsko”.
Dla ukraińskich kobiet i dzieci, które osiądą nie tylko w powiecie oświęcimskim, potrzebujemy przede wszystkim pakowaną żywność o długim terminie przydatności do spożycia. Przyjmiemy mydła, szampony, żele do mycia, szczoteczki i pasty do zębów, ręczniki, kremy, dezodoranty, papiery toaletowe, chusteczki higieniczne, podpaski i tampony, szczotki do włosów, proszki i żele do prania, płyny do mycia naczyń i inne produkty chemii przemysłowej. Przydadzą się też maszynki pianki lub żele do golenia, gdyż zakładamy, że wśród dzieci są też nastolatkowe.
Zbieramy nową lub będącą w idealnym stanie bieliznę damską, dziecięcą, dziewczęcą i chłopięcą.
Ponadto wyposażenia apteczek: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w tabletkach i syropach, leki odczulające, plastry i bandaże, termometry, maści przeciw oparzeniom.
Mleka modyfikowane i inne produkty dla dzieci, w tym przydatne do wyprawki szkolnej, przekazujecie z opisem „Pozytywni”, gdyż właśnie to oświęcimskie stowarzyszenie zajęło się pomocą ukraińskim dzieciom.
Warto także pomyśleć o czymś, co umili pobyt kobietom i młodym dziewczynom i da im poczucie normalności – tuszach do rzęs, spinkach i gumkach do włosów itp.
Przypominamy, że na granicę polsko-ukraińską lub na Ukrainę należy już teraz zawozić prawie wyłącznie żywność i artykuły medyczne oraz opatrunkowe, a także obuwie i odzież męską, nadającą się dla obrońców kraju. Przygraniczne magazyny pękają w szwach, a część darów, która się do nich nie zmieściła, niszczy się leżąc na ziemi.
Natomiast pomoc dla uchodźców z pewnością będzie potrzebna w miejscach ich osiedlenia, gdy minie już jej pierwsza fala wznosząca.
Przypominamy, że rzeczy stanowiące pomoc nie powinny być zniszczone i uszkodzone, o czym niestety, wiele osób zapominało i pod pozorem pomocy pozbywało się niepotrzebnych rzeczy z domów, strychów i piwnic.
W kwestii przekazania leków na receptę należy kontaktować się z fundacją „Gotowi do działania” w Kętach pod numerem +48 784 530 234. Tam też można uzyskać inne informacje dotyczące pomocy dla Ukraińców w Ukrainie i uchodźców do Polski.
Wesprzyjmy sąsiadów z Ukrainy – lista miejsc zbiórek