Reklama
1 lipca 2026, środa
Pogoda znów niebezpieczna dla pieszych
- Redakcja eFO
- 27 grudnia 2022
- 12:01
Reklama
Stopniał śnieg, który sprawiał, że po zmroku było jaśniej i tym samym bezpieczniej dla pieszych. Zwłaszcza tych, nienoszących odblasków.
Okres jesienno-zimowy, gdy wcześniej robi się ciemno, jest szczególnie niebezpieczny dla najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza dla pieszych.
Wiele osób, głównie starszych, ubiera się w odzież wierzchnią w ciemnych kolorach. Są mało widoczni nie tylko w obszarach, gdzie nie ma oświetlenia, ale też w miejscach, w których latarnie oświetlają jezdnie i chodniki. Często jednak kierowcy mówią, że nawet w miastach, przed lub na przejściu dla pieszych, osobę ubraną w ciemną odzież zauważają, mimo świecących latarni, dosłownie w ostatniej chwili.
Poza obszarem zabudowanym piesi mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Zbyt wielu tego obowiązku jednak nie wypełnia, narażając swoje zdrowie i życie.
Z kolei odpowiedzialni piesi noszą odblaski także w obszarze zabudowanym, a właściwie korzystają z ich dobrodziejstwa cały czas. Elementy odblaskowe widać najczęściej na damskich torebkach.
Policjanci przypominają kierowcom o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszym, znajdującym się już przed przejściem dla pieszych. Dojeżdżając do pasów należy zmniejszyć prędkość i zachować wyjątkową koncentrację.
„Do pieszych apelujemy, aby wchodzili na przejście dopiero w chwili, gdy upewnią się, że nic nie nadjeżdża, a także czy samochody z obu stron jedni zatrzymały się. Aby podnieść swoje bezpieczeństwo powinni również pamiętać o zakładaniu elementów odblaskowych” - mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.