Podziel się pamiątkami z muzeum- FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   25 października 2018 11:40
Udostępnij

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej systematycznie powiększa kolekcję o dokumenty, zdjęcia, pamiątki czy przedmioty codziennego użytku.

Pamiątki trafiają do muzeum od mieszkańców powiatu oświęcimskiego

„To dla nas szczególny dzień i ważne wydarzenie, które mam nadzieję da asumpt do kolejnych takich spotkań z innymi osobami, które będą chciały podzielić się swoimi wspomnieniami. Wszystko po to, by udokumentować jak najlepiej ten bardzo ważny element naszej historii, do tej pory mało wyeksponowanej i podkreślanej” – mówiła podczas oficjalnego spotkania Dorota Mleczko, dyrektor muzeum.

11 października w oświęcimskim starostwie odbyło się spotkanie, podczas którego Dorota i Zygmunt Kornaś ze Spytkowic przekazali cenne dokumenty i zdjęcia.

„O funkcjonowaniu muzeum dowiedziałem się niedawno i bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość, gdyż od jakiegoś czasu zbieram informacje o moich przodkach, którzy w czasie II wojny światowej pomagali więźniom obozu w Oświęcimiu. W domu mojej babki był punkt przerzutowy dla uciekinierów z niemieckiego obozu w Auschwitz” – mówił Zygmunt Kornaś – „Zebrałem już pewne dokumenty, ale na tym nie poprzestaje. Chciałbym, aby było ich więcej, aby pamięć o ludziach z tamtych czasów nie zaginęła”.

Podziel się pamiątkami

Dorota Mleczko, dyrektor muzeum twierdzi, że każdy, kto posiada dokumenty po swoich przodkach, którzy podczas drugiej wojny światowej pomagali, bardzo często bezimiennie, z ogromnym narażaniem swojego życia, ale również życia najbliższych, powinien czuć się w obowiązku  podzielenia się pamiątkami i wspomnieniami. Wszystko po to, by pamięć została zachowana, ale też po to, by edukować – nie tylko okolicznych mieszkańców, ale też wszystkich Polaków, jak i ludzi z całego świata.

„Chcemy przywrócić w historii, ludziom którzy nieśli pomoc, należytą rangę i miejsce oraz uhonorować, miejmy nadzieję w sposób jak najbardziej właściwy te osoby” – dodaje dyrektor MPMZO.

Lagerhausem

Muzeum jest zainteresowane wszelkimi dokumentami, zdjęciami, przedmiotami codziennego użytku, pamiętnikami. Otrzymane przedmioty zostaną w sposób należyty zabezpieczone, a później wyeksponowane w ekspozycji stałej w muzeum. Dodajmy, że placówka muzeum powstanie w budynku zwanym Lagerhausem, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem żywnościowym dla obozowej załogi SS.

„Jeżeli posiadacie Państwo w swoich archiwach domowych pamiątki rodzinne w postaci dokumentów, listów czy zdjęć z tamtego okresu, zachęcam aby się nimi dzielić, by mogli zobaczyć je inni mieszkańcy, by pamięć o bohaterach została zachowana dla przyszłych pokoleń” – mówi Jarosław Jurzak, wicestarosta oświęcimski.

Osoby które są zainteresowane przekazaniem pamiątek lub podzieleniem się swoimi wspomnieniami dotyczącymi czasu drugiej wojny światowej na rzecz muzeum, zachęcamy do kontaktu telefonicznego, pod numerem telefonu 33 447 40 84 lub przez e-mail biuro@muzeumpamieci.pl

Więcej na stronie muzeumpamieci.pl

 

Najnowsze realizacje wideo