Poczta nie nadąża sama za sobą – FELIETON

Paweł Wodniak  |   Fakty,Publicystyka  |   17 kwietnia 2019 17:22

Stacjonarna Poczta Polska nie zawsze wie, co robi jej młodsza siostra funkcjonująca w Internecie pod nazwą Envelo. Tym samym nie nadąża sama za sobą.

Poczta jest jedną z tych instytucji, która była tak mocno zakorzeniona w PRL, że do dzisiaj nie udało się jej całkowicie od tych korzeni odciąć. Wystarczy spojrzeć na niektóre placówki.

Cóż z tego, że w niejednym punkcie jest pięć, sześć okienek, skoro ludzie i tak muszą stać w ogonku, bo czynne są tylko dwa. Za to mogą kupić gazety, długopisy, albumy i książki. Głównie o świętych i bohaterach narodowych. Tylko czekać, aż idąc po znaczek lub z listem poleconym będziemy mogli kupić na poczcie bułki, masło i kefir.

Natomiast w wirtualnym świecie ta spółka Skarbu Państwa radzi sobie całkiem nieźle. Można kupić znaczki, także z wybranym przez siebie logo, i samodzielnie wydrukować je na etykietach lub bezpośrednio na kopertach. Znaczek na list polecony otrzymamy od razu z drukiem potwierdzenia wysyłki, choć wciąż jeszcze nieedytowalnym. Dane trzeba nadal wpisywać ręcznie.

Ponadto niektórzy nadal robią wielkie oczy, widząc wydrukowany neoznaczek z tzw. erką, dodatkowym oznakowaniem, które na kopercie listu poleconego być musi. Kiedyś w placówce na ulicy Jagiełły w Oświęcimiu pani z okienka wzięła kopertę i niemal zrugała mnie pouczając, że nie mogę sam drukować erki na kopercie, bo to ona musi ją przykleić. Dopiero koleżanka ją przekonała, że istnieje coś takiego, jak Internet i Poczta Polska oferuje swoje usługi także za jego pośrednictwem.

Przez portal Envelo wysłałem też kiedyś list polecony, nie wychodząc z domu. Z tej możliwości jednak długo nie skorzystam i nie będę jej polecał znajomym. Wydawało mi się bowiem, że usługa internetowa będzie szybsza od tradycyjnej. Nic bardziej mylnego. Zapłaciłem więcej niż w placówce stacjonarnej, a list szedł do adresata osiem dni. Przez pięć leżał w jakiejś sortowni.

Z końcem marca Poczta Polska w wydaniu elektronicznym informowała, że 1 kwietnia zdrożeją znaczki. Namawiała swoich internetowych klientów, by dokonali zakupów na zapas, oczywiście poprzez portal. Znaczki są bowiem beznominałowe, a ważność zachowują przez rok od chwili zakupu. Po podwyżce nie trzeba nic dopłacać, bo o rodzaju znaczka internetowego świadczy symbol, a nie cena, której na znaczkach kupionych w portalu po prostu nie ma.

Nasza redakcja kupiła większą ilość znaczków na zapas, by zaoszczędzić parę groszy. Przed weekendem wrzuciliśmy do skrzynki pocztowej przy placówce na ulicy Olszewskiego w Oświęcimiu kilkanaście listów z fakturami dla naszych kontrahentów. Prawidłowo zaadresowanych, ze znaczkami internetowymi, a także z danymi nadawcy.

Dzisiaj po południu właścicielka portalu znalazła wszystkie przesyłki w swojej skrzynce na listy. Każda przy neoznaczku miała nabazgrane długopisem „+0,70”. O tyle zdrożały znaczki o oznaczeniu „Gabaryt A”.

Wydawca poszła na pocztę przy Olszewskiego. Tam również dowiedziała się o podwyżce z 1 kwietnia. Po krótkiej wymianie zdań pracownica skonsultowała się z koleżanką (przełożoną?) na zapleczu i wróciła z informacją, że jest e-mail w tej sprawie i listy Poczta Polska wyśle jeszcze raz. Bazgroły, z powodu których wydawcy trochę wstyd przed adresatami, obiecała zakleić. Słowo przepraszam nie padło.

Poczta w Polsce wciąż jest monopolistą, jeśli chodzi o przesyłki listowe. Owszem, można przesłać list przez kuriera, ale opłata jest kilkakrotnie droższa od zwykłego znaczka pocztowego. Może zatem osoby odpowiedzialne za wprowadzanie zmian i to nie tylko za pośrednictwem portalu Envelo, zadałyby sobie tyle trudu, by jednak przeszkolić swoich pracowników. Ot, tak zwyczajnie. Dla dobra klientów…

A naszych kontrahentów przepraszamy za to, jak paskudnie wyglądają koperty, które otrzymają. Nie z naszej winy.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa