Po pijanemu „opiekowali się” dziećmi

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   18 lutego 2019 12:15

W Zaborzu policję wezwał kurator. W Oświęcimiu sąsiad słyszący kłótnię. W obu przypadkach w domach były dzieci, którymi rodzice opiekowali się po pijanemu.

Do jednego z domów w Zaborzu kuratorka sądowa przyszła w sobotnie popołudnie. Urzędniczka wizytowała rodzinę, będącą pod opieką sądu. Ponieważ stwierdziła, że matka dzieci w wieku siedmiu i dwunastu lat jest pijana, wezwała policję.

Policjanci przyjechali pod wskazany adres i potwierdzili, że 45-letnia matka dziewczynek nie jest trzeźwa. Alkosensor pokazał 1,7 promila alkoholu w wydychanym przez kobietę powietrzu.

Tego samego dnia wieczorem, a było już po godzinie 22, oficer dyżurny odebrał telefoniczne zgłoszenie od mieszkańca osiedla Zasole w Oświęcimiu. Dzwoniący na policję powiadomił, że z mieszkania sąsiadów dochodzą niepokojące odgłosy awantury.

Mundurowi, którzy przyjechali do mieszkania, zastali pijanych rodziców i ich dwie córki w wieku pięciu i czternastu lat. Badanie na zawartość alkoholu wykazało 0,96 promila u 41-letniego mężczyzny i 1,2 promila u 36-letniej kobiety.

W obu przypadkach policjanci przekazali dzieci pod opiekę rodziny. Wobec kobiety z Zaborza i małżeństwa z Oświęcimia funkcjonariusze wszczęli postępowanie w związku z podejrzeniem narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia, albo uszczerbku na zdrowiu małoletnich, nad którymi mieli obowiązek opieki. Grozi za to kara do pięciu lat więzienia.

Policja materiały ze sprawy przekaże także do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu  Rejonowego w Oświęcimiu. W związku z podejrzeniem uzależnienia rodziców od alkoholu odrębny wniosek trafi do gminnej i miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

„Bardzo dziękujemy osobom, które z własnej inicjatywy reagują na krzywdę dzieci i powiadamiają służby o takich przypadkach. Dzięki ich zgłoszeniu jest możliwe podjęcie skutecznych działań wobec zaniedbań, których dopuszczają się osoby odpowiedzialne za opiekę nad małoletnimi” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

„Powiadomienie i szybka interwencja, w takich sytuacjach pozwala zapobiec tragedii. Pamiętajmy, reagując pomagamy dzieciom w ich trudnej rodzinnej sytuacji” – dodaje policjantka.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa