Płacenie podatku od nieruchomości wpływa na możliwość jej zasiedzenie?

Materiał sponsorowany  |   Fakty  |   20 stycznia 2020 09:23

Często pojawiające się pytanie w trakcie konsultacji z zakresu zasiedzenia nieruchomości brzmi – Jaki wpływ na zasiedzenie ma płacenie podatku od nieruchomości?

Pytają o to zarówno ci, którzy korzystają z nieruchomości, która do nich nie należy, jak i Ci którzy są właścicielami nieruchomości objętych w posiadanie przez osoby trzecie. Na tak zadane pytanie postaram się odpowiedzieć opisując sprawę, która odbyła się przed krakowskim sądem.

Pan Tomasz wraz ze swoją małżonką Ireną pod koniec lat 80-tych kupili w jednej z podkrakowskich miejscowości nieruchomość niezabudowaną o pow. 20 arów. Płaska działka o regularnym kształcie idealnie pasowała do realizacji celu jakim było wybudowanie domu.

Z uwagi na charakter ich pracy – oboje byli bardzo aktywni zawodowo – a także z uwagi na to, że w Krakowie mieli duże wygodne mieszkanie, plan budowy domu był ciągle odkładany na tzw. „później”.

Wychodząc z założenia, że „nieruchomość jeść nie woła”, czekali na dogodny moment, aby przystąpić do realizacji inwestycji. Pomimo upływu już ponad 30 lat, działka pozostała nieogrodzona. Wydawać się więc mogło, że małżonkowie o niej zapomnieli. 

Nic bardziej mylnego

W tak zwanym między czasie, skupili się na uzyskaniu koniecznych pozwoleń związanych z budową, uzyskali służebność drogi koniecznej. Zlecili badania geologiczne, a także  wykonanie mapy do celów projektowych. 

Tomasz i Irena przyznają, że z uwagi na obowiązki w pracy, rzadko bywali na działce. Za to rzetelnie i sumiennie płacili należny podatek od nieruchomości. Nie ogradzali jej, bo nie uważali żeby była taka potrzeba. Nie mieli nigdy sporu o granice. Sąsiad dokładnie znał jej przebieg.

Mało tego, z uwagi na dobrosąsiedzkie stosunki, małżonkowie pozwolili sąsiadowi na przechowywanie na ich działce opału na zimę, a także maszyn rolniczych. W zamian za to sąsiad miał dbać o działkę, głównie poprzez jej koszenie. 

Taki stan rzeczy trwał, aż do momentu, w którym małżonkowie Tomasz i Irena postanowili przystąpić do budowy domu. Jakież było ich zdziwienie kiedy otrzymali z Sądu wniosek o zasiedzenie ich nieruchomości.

Domyślacie się kto był Wnioskodawcą?

Sąsiad – oczywiście

Co zrobił sąd?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie było rozstrzygnięcie tej sprawy wejdź na naszego bloga, który znajduje się pod tym linkiem  https://bit.ly/2NaBBsj 

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy piątek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.”

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa