polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Piotr Cywiński jest gotów pójść do nigeryjskiego więzienia, by odsiedzieć część wyroku za 13-letniego Omara. Fot. Paweł Wodniak
Według ustaleń BBC, 13-letni Omar Farouq miał wygłosić „niepochlebne uwagi” na temat Allaha podczas kłótni z przyjacielem. Chłopiec mieszka w Kano na północy Nigerii, gdzie obowiązuje prawo szariatu. Był sądzony jako dorosły, gdyż według wspomnianego prawa osiągnął już dojrzałość płciową.
„Nigeryjski prawnik Kola Alapinni złożył apelację od wyroku. Zaznaczył, że decyzja sądu jest niezgodna z Afrykańską Kartą Praw i Dobra Dziecka oraz Konstytucją Federalnej Republiki Nigerii. Władze stanu Kano nie pozwoliły mu na spotkanie ze skazanym dzieckiem. Jak podaje BBC, terminu rozpatrzenia apelacji jeszcze nie wyznaczono” – informuje TVN24.
Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau pisemnie zaapelował do Muhammadu Buhariego, prezydenta Nigerii, o ułaskawienie nastolatka. W swoim liście wyraził nadzieję, że głowa państwa uzna, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dzieci, a sprawę uda się rozwiązać zgodnie ze standardami, obowiązującymi w XXI wieku.
Cywiński stwierdził, że wraz z grupą wolontariuszy odbędzie wyrok za chłopca.
„Niezależnie od tego, co powiedział, nie można go traktować jako w pełni świadomego i odpowiedzialnego, biorąc pod uwagę jego wiek. Nie powinien być narażony na utratę całej młodości, pozbawiony możliwości i napiętnowany fizycznie, emocjonalnie i edukacyjnie do końca życia. Jeśli jednak okaże się, że słowa tego dziecka bezwzględnie wymagają 120 miesięcy więzienia, a nawet pan nie jest w stanie tego zmienić, proponuję, aby w miejsce dziecka zebrało się 120 dorosłych wolontariuszy z całego świata. Każdy z nas może spędzić miesiąc w więzieniu w Nigerii. W sumie cena za występek dziecka będzie taka sama, a najgorszego unikniemy wszyscy” – napisał w liście do prezydenta dyrektor Piotr Cywiński.
Opiekun miejsca pamięci Auschwitz zapewnił także, że jeśli 13-letni Omar Farouq uniknie kary, on postara się finansowo wesprzeć dalszą edukację chłopca.
„W ten sposób zamiast zniszczonego młodego mężczyzny Nigeria zyska świadomego i wykształconego obywatela” – zaznaczył Cywiński.
W sprawie Omara zareagował także UNICEF, który wezwał do zmiany wyroku.