Pierwszy współczesny reportaż o Oświęcimiu wkrótce w księgarniach

Redakcja FO  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   9 maja 2020 14:48

To pierwszy współczesny reportaż o Oświęcimiu. Marcin Kącki, reporter, autor słynnego Białegostoku, zadał mieszkańcom pozornie proste pytanie: „Jak się tu żyje?”.

Premiera książki wydawnictwa Znak Literanova nastąpi 20 maja. Publikacja jeszcze nie miała premiery, a już wzbudza wiele kontrowersji.

Zamiast wstępu w książce, z legend miejskich Oświęcimia:

„Po kasacji ostatniego oświęcimskiego klasztoru na mocy dekretu cesarza austriackiego Józefa II ostatni zakonnik wyszedł przed ostatni klasztor, zapalił trzy czarne świece i zakrzyknął: „Niech przeklęta będzie ta ziemia!”

Jak się tu żyje?

W publikacji znajdziemy między innymi rozmowę z „Kangurem”, który co chwilę lądował za kratkami, czy z bezimiennym kibolem Unii Oświęcim. Także z Mariuszem Kaszubą, który stał na czele komitetu walczącego z fetorem w mieście. Ze Zbigniewem Starcem, wicewojewodą małopolskim, a ówczesnym starostą powiatowym, który gościł autora książki na grillu akurat w momencie, gdy strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu ścinali drzewo na działce zakupionej przez starostę od powiatu.

Bohaterami książki są także między innymi Tomasz Kuncewicz z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, Roman Kwiatkowski, szef Stowarzyszenia Romów w Polsce, a także Mirosław Ganobis, zbieracz okruchów historii zapomnianego Oświęcimia.

Oświęcimianie opowiadają

Kącki rozmawiał z ludźmi, którzy boją się zejść do własnej piwnicy, i z mieszkańcami osiedla, którzy bramę obozową mijają w drodze na zakupy. I z tymi, którzy nie otwierają okien, by nie czuć smrodu z kominów.

„Nawet ziemia nie daje spokoju, nasączona trucizną zakładów chemicznych. Raz puszczone w ruch mechanizmy zła zatrzymują się powoli. Oświęcim, niczym soczewka, skupia nadzieje i lęki Polaków. I nikt nie pokazuje tego lepiej niż Kącki. Czy w mieście, które nie może uciec od przeszłości, da się normalnie żyć?” – twierdzi Ewelina Gorzelak z wydawnictwa Znak Literanova.

 

 

Marcin Kącki

Dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Jeden z najbardziej utytułowanych reporterów w Polsce. Zdobywca licznych nagród. Siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze, news i reportaż.

Premiera książki odbędzie się 20 maja

 

Komentarze
  • 9 maja 2020 17:52

    hotin

    Promowanie takich wybitnych dziennikarzy z redakcji Michnika,zawsze będzie mi się kojarzyło z holocaustem naszej ziemi,tej ziemi!

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa