polecamy
W niedzielę zakończyły się uroczystości jubileuszowego Roku Świętego Jana Kantego, obchodzonego z okazji 550. rocznicy śmierci patrona Kęt i współpatrona diecezji bielsko-żywieckiej. Wydarzenie to było również okazją do erygowania pierwszego na świecie Sanktuarium pod wezwaniem św. Jana Kantego.
Uroczystego aktu dokonał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas mszy św., której towarzyszyła obecność licznych kapłanów, władz samorządowych, pocztów sztandarowych oraz pielgrzymów.
Nowe Sanktuarium mieści się w kościele parafialnym pw. św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, który zgodnie z przekazami zbudowano w miejscu narodzin świętego Jana Kantego, jednego z najsłynniejszych mieszkańców miasta. Erygowanie Sanktuarium było momentem wyjątkowym – nowo mianowany kustosz, ks. Zbigniew Jurasz, złożył przysięgę i odebrał od biskupa specjalny dekret z tekstem o ustanowieniu sanktuarium.
Po Mszy św. wierni uczestniczyli w procesji, która przeszła z relikwiami św. Jana Kantego na Rynek w Kętach, gdzie pod pomnikiem świętego odmówiono modlitwę. Kulminacyjnym momentem uroczystości było błogosławieństwo relikwiami przez biskupa w nowo utworzonym Sanktuarium. Całe wydarzenie zakończył II Piknik Janowy, który trwał aż do wieczora w ogrodach parafialnych.
Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Magurzanie” z Łodygowic, Chór Świętojański oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Witkowice. Uczestnicy mogli nabyć pamiątki związane ze św. Janem Kantym, a także spróbować słynnych kremówek. Niespodzianką dla pielgrzymów był specjalny „paszport pielgrzyma”, umożliwiający zbieranie pieczątek z sanktuariów diecezji.
Rok Świętego Jana Kantego został zainaugurowany 22 października 2023 roku przez biskupa Romana Pindla. W ciągu roku Kęty odwiedziły grupy pielgrzymów, duszpasterstwa oraz parafie z całej Polski. Organizowano sympozja, wystawy oraz nabożeństwa, w tym Pasterkę z udziałem biskupa.
Sanktuarium zyskuje nie tylko tytuł, ale i przywileje, jak możliwość uzyskiwania odpustów zupełnych. W związku z tym miejsce to staje się jeszcze ważniejszym punktem na mapie duchowej regionu.