polecamy
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Ubiegłoroczna pielgrzymka wyrusza sprzed kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Fot. Paweł Wodniak
Główne obchody rocznicowe rozpoczną się o godzinie 10.30 na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Uczestnicy wezmą udział w mszy świętej przy bloku 11. Nabożeństwu przewodniczyć będzie biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.
Do miejsca pamięci Auschwitz wyruszą trzy pielgrzymki. Kierowcy przejeżdżający w środowy poranek między godziną 8 a 10.30 przez Oświęcim i Brzezinkę, mogą natknąć się na utrudnienia.
Sprzed kościoła św. Maksymiliana na osiedlu Chemików w Oświęcimiu pątnicy wyruszą o godzinie 8.40. Franciszkańska pielgrzymka zainicjowana przez zakonników z Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach rozpocznie się o tej samej godzinie przed Bramą Śmierci Auschwitz II – Birkenau w Brzezince.
Pielgrzymi wyjdą też do miejsca śmierci św. Maksymiliana z salezjańskiego sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Starym Mieście w Oświęcimiu.
Utrudnienia drogowe mogą wystąpić na ulicach Tysiąclecia, Nojego, Pilata, Zaborskiej, Jagiełły, Królowej Jadwigi, Zatorskiej, Legionów, Leszczyńskiej, Jaracza i Więźniów Oświęcimia w stolicy powiatu oraz Ofiar Faszyzmu i Męczeństwa Narodów w Brzezince.
„Kierowcy chcący uniknąć postoju powinni skorzystać z tras alternatywnych. Pozostałych uczestników ruchu drogowego prosimy o stosowanie się do poleceń policjantów biorących udział w zabezpieczeniu uroczystości” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.