Papieska VIP karetka w powiecie oświęcimskim

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   17 listopada 2016 10:05

Od pewnego czasu po ulicach miejscowości powiatu oświęcimskiego jeździ karetka pogotowia na krakowskich numerach rejestracyjnych. Ten pojazd jest wartością dodaną do Światowych Dni Młodzieży.

Wojewoda przekazał mercedesa sprintera, będącego karetką specjalistyczną, w użyczenie Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu kilkanaście tygodni temu. Oficjalnego przekazania na własność taboru pozostałego po ŚDM poszczególnym jednostkom pogotowia ratunkowego kilka dni temu dokonała premier Beata Szydło, która służbowo gościła w Małopolsce.

– To jest karetka VIP – śmieje się jeden z ratowników medycznych. Ten wóz jeździł bezpośrednio w kolumnie papieskiej.

Ambulans ma standardowe wyposażenie niezbędne dla karetek oznaczonych literą „S”.

– Dodatkowo posiada urządzenie Lucas służące do uciskania klatki piersiowej przy reanimacji. Należy zaznaczyć, że wyposażenie karetki tej jest na bardzo wysokim poziomie – mówi Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.

W powiecie oświęcimskim stacjonuje pięć zespołów ratownictwa medycznego. To karetka „S”, czyli specjalistyczna, znana dawniej, jako reanimacyjna. Jeździ nią lekarz i dwóch ratowników medycznych. W karetce „P” (podstawowa) załogę stanowi trzech ratowników medycznych na zmianie dziennej i dwóch na nocnej. Te ambulanse na wezwania wyruszają ze stacji pogotowia przy Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu. Funkcjonują całodobowo.

Karetki „P” stacjonują także w podstacjach pogotowia ratunkowego. W Kętach i Zatorze całodobowo, a w Brzeszczach przez 16 godzin. Zespoły ratownictwa medycznego stanowi w nich po dwóch ratowników.

– Obecnie mamy zabezpieczony tabor dla potrzeb pogotowia ratunkowego – ocenia Sabina Bigos-Jaworowska.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa