polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Barańska tworzące zespół Sutari. Fot. Rafał Lorek
Muzycy Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia oraz zespół Sutari, obsypany wieloma nagrodami wystąpili podczas Koncertu Pamięci. Koncert zorganizowała Fundacja Kołatka. – Koncert był poświęcony pamięci ofiar testów pseudomedycznych na dzieciach prowadzonych na terenie okupowanego Rajska przez osławiony Instytut Higieny SS, ofiar podobozu kobiet w tej miejscowości, wysiedlonych przez Niemców mieszkańców tej wsi oraz poległych w bitwie pod Rajskiem na początku kampanii wrześniowej w 1939 roku – informuje Rafał Lorek z miesięcznika „Oświęcimska Gmina”.
Fundacja „Kołatka” powstała z inicjatywy Zbigniewa Gębołysia – Łozowskiego, pochodzącego z Rajska, na co dzień muzyka Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
– Założeniem fundacji jest kultywowanie pamięci o tym, co działo się na terenie Rajska podczas niemieckiej okupacji – powiedział skrzypek Tomasz Bolsewicz z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
W wykonaniu muzyków ze stolicy Dolnego Śląska wysłuchano utwory Antonio Vivaldiego, Maurice’a Moszkowskiego, Siergieja Rachmaninowa, Dimitrija Szostakiewicza oraz Johna Williamsa.
O drugą muzyczną część zadbała grupa Sutari.Tworzą ją wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej. Projekt Sutari to fuzja ich rozmaitych doświadczeń i fascynacji muzycznych zarówno tych tradycyjnych jak i współczesnych. Specjalizują się w aranżacjach wokalnych i przy użyciu nietypowych instrumentów.