polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Edward Piechulek, dyrektor oświęcimskiego szpitala, zmiany nakazane wczoraj przez wojewodę wprowadził już trzy tygodnie temu. Fot. Paweł Wodniak
Mowa o przeorganizowaniu pracy szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć, by zapewnić odpowiednią segregację pacjentów i separację osób z objawami COVID-19 od innych osób przebywających w izbach przyjęć i SOR. Piotr Ćwik, wojewoda małopolski, proponuje szpitalom pomoc straży pożarnej i wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego, które dysponują specjalnymi namiotami.
Czy w Oświęcimiu przy szpitalnym oddziale ratunkowym stanie taki namiot?
„Kiedy będzie taka potrzeba. W ten sposób jesteśmy dogadani z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. Na chwilę obecną takiej potrzeby nie ma” – zapewnia Fakty Oświęcim Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.
Szef lecznicy przypomina, że procedury bezpiecznej segregacji pacjentów i separację tych z objawami COVID-19, wprowadził już trzy tygodnie temu.
„Jeśli jest podejrzenie, że pacjent, który trafia do nas z tak zwaną chorobą towarzyszącą, może być zakażony koronawirusem, od razu jest odizolowywany. Nie przechodzi przez szpital, lecz trafia do wydzielonych pomieszczeń oddzielnym wejściem. Pobieramy wymaz i taka osoba w izolacji oczekuje na wyniki. Oczywiście w związku ze swoją chorobą uzyskuje pełne zaopatrzenie medyczne” – tłumaczy dyrektor Piechulek.
Do tej pory przez te wydzielone pomieszczenia przeszło 20 pacjentów. Wszyscy mieli wynik negatywny i trafili na leczenie na oddziały szpitalne.
Reorganizacja szpitalnych oddziałów ratunkowych
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu, – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.