Oświęcimski Rower Aglomeracyjny dostępny od maja – FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty  |   15 stycznia 2020 15:07
Udostępnij

Nextbike Polska podpisał umowę z miastem Oświęcim na dostarczenie i obsługę systemu rowerów miejskich. Dostępnych będzie 90 jednośladów.

Zwycięzca przetargu, firma Nextbike Polska zainauguruje wypożyczalnię 1 maja

Umowę z Nextbike Polska podpisał Janusz Chwierut, prezydenta Oświęcimia oraz Członkowie zarządu Nextbike Polska. By skorzystać z wypożyczeń, niezbędna będzie wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego. Rowery będzie można wypożyczać przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia również przez aplikację mobilną.

„Jesteśmy dumni, że Oświęcim dołącza dziś do grupy miast, które oferują swoim mieszkańcom dostęp do ekologicznego transportu publicznego na każdą kieszeń. Oświęcimski Rower Aglomeracyjny będzie 2. systemem rowerowym w województwie, jesteśmy już obecni w Tarnowie” – mówi Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska S.A.

Każda ze stacji wyposażona będzie w terminal z panelem informacyjnym i sterującym. Na dziewięciu stacjach  jest łącznie 110 stojaków rowerowych oraz 90 rowerów, w tym 18 dziecięcych.

 

 

W całym kraju z systemów korzysta 2,4 mln osób

„To pilotażowy projekt. Liczymy więc, że rower miejski przypadnie do gustu oświęcimianom i turystom” – mówi Agata Gworek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dodała, że każde rozwiązanie, które pozwoli zadbać o środowisko wybierając rower zamiast samochodu to krok w dobrą stronę.

W 2019 roku mieszkańcy 11 województw wypożyczali rowery miejskie obsługiwane przez Nextbike Polska ponad 14 milionów razy. Nextbike obsługiwał 45 różnych systemów w Polsce oraz 2 w Finlandii (Oulu i Turku). Rowery najczęściej były dostępne od marca do listopada. We Wrocławiu, w 10 miejscowościach położonych wzdłuż linii Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz w Turku jednoślady miejskie dostępne są przez cały rok.

 

 

Bezpłatne 20 minut

Klienci systemu ORA (Oświęcimskiego Roweru Aglomeracyjnego) będą mieli prawo do bezpłatnego korzystania z roweru przez pierwsze 20 minut. Wysokość maksymalnych stawek stosowanych w określonych przedziałach czasowych nie może przekroczyć:

– 10,00 zł – stawka inicjalna
– 1,00 zł – stawka za korzystanie z roweru od 21 do 60 minuty (pierwsza godzina)
– 2,00 zł – stawka za korzystanie z roweru od 61 do 120 minuty (druga godzina)
– 3,00 zł – stawka za korzystanie z roweru od 121 do 180 minuty (trzecia godzina)
– 4,00 zł – stawka za korzystanie z roweru od 181 minuty (godzina czwarta i każda następna rozpoczęta godzina).

Stacje będą znajdowały się  przy krytej pływalni, Galerii Książki, Rynku Głównym, przy bulwarach, Parku Pojednania Narodów, parku Zasolu, dworcu PKP, Brzezince i Harmężach. W przypadku Brzezinki będzie to przy Centrum Obsługi Turystów, a w Harmężach przy centrum św. Maksymiliana.

Rowerowy sezon skończy się 31 października

 

Zobacz również:

Ruszyła bezpłatna wypożyczalnia rowerów – FOTO

 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .