polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
GVM Carint w Oświęcimiu odnotował największy w Małopolsce odsetek hospitalizacji pacjentów objętych programem KOS-zawał. Fot. Jola Wodniak
Jest to projekt kompleksowej opieki nad osobami po zawale mięśnia sercowego. W ramach programu pacjenci mogą liczyć nie tylko na pomoc kardiologów ratujących życie w sytuacji wystąpienia zawału serca, ale także na 12-miesięczną opiekę w poradni kardiologicznej oraz rehabilitację kardiologiczną po opuszczeniu szpitala.
Choroby układu krążenia należą do najczęściej występujących i najczęściej przyczyniających się do zgonów w naszym kraju. Tylko na nadciśnienie tętnicze choruje 10,37 mln Polaków. Dlatego też Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) finansuje program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), z którego w 2024 roku skorzystało ponad 44 tysiące Małopolan.
„Choroby układu krążenia niezmiennie należą do najczęściej występujących wśród Polaków. Wielu z nich słyszy diagnozę dopiero, gdy schorzenie jest już zaawansowane. A nie musi tak być” – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
5,7 mln osób z nadciśnieniem tętniczym w Polsce to kobiety, a 4,6 mln – mężczyźni. Najwięcej pacjentów ma od 65 do 74 lat. Tylko w 2023 roku chorobę rozpoznano u 1,2 mln osób w całym kraju, w tym 120 tys. Małopolan. A w latach 2020-2023 po pomoc lekarzy finansowanych przez NFZ z powodu nadciśnienia co najmniej raz zgłosiło się aż 900 tys. mieszkańców województwa.
Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do szeregu groźnych schorzeń, takich jak miażdżyca, udar mózgu, zawał serca. Statystyki pokazują, że w 2023 roku było w Polsce 74,7 tys. udarów niedokrwiennych mózgu i 70,4 tys. zawałów serca.
Program kompleksowej, specjalistycznej opieki dla pacjentów po zawale serca KOS-zawał powstał, by ograniczyć ryzyko zgonów po przejściu zawału serca i zwiększyć szanse chorych na powrót do zdrowia i aktywności. Leczenie ostrej fazy zawału to w tym przypadku tylko jeden z elementów terapii. W ramach programu w ciągu 12 miesięcy po zawale pacjent ma zapewnioną opiekę kardiologa, rehabilitację kardiologiczną, edukację, w razie potrzeby także leczenie z wykorzystaniem urządzeń wspomagających pracę serca.
W Małopolsce program KOS-zawał realizuje aktualnie siedem placówek medycznych. NFZ podkreśla, że największy odsetek hospitalizacji objętych programem zanotowało Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii GVM Carint w Oświęcimiu, gdzie było ich 76 procent.
„Cieszy nas, że codzienny wkład pracy w rozwój programu opieki koordynowanej KOS-zawał jest zauważalny. Program realizujemy od października 2022 roku, co wymaga dodatkowego zaangażowania zarówno personelu medycznego, jak i administracyjnego, ale z uwagi na obserwowane korzyści dla objętych programem pacjentów jesteśmy przekonani, że warto to robić. Jest to również kolejne potwierdzenie, że rozbudowa Centrum Kardiologii Inwazyjnej w Oświęcimiu, dzięki której powstał oddział dzienny rehabilitacji kardiologicznej oraz zespół poradni, zapewniając kompleksowość leczenia w jednym miejscu, była potrzebna i w pełni uzasadniona” – komentuje Sebastian Kawalec, prezes GVM Carint.