Oświęcimska ziemia trafi na Krzeptówki – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   6 listopada 2019 15:52

Ziemia z Parku Pojednania Narodów na Kamieńcu w Oświęcimiu trafi na zakopiańskie Krzeptówki i będzie umieszczona w cokole repliki krzyża Giewontu.

Krzyż stojący na terenie Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, jest wierną repliką krzyża wznoszącego się na Giewoncie.

„Ufundowali ją 18 sierpnia 2001 roku księża pallotyni z okazji setnej rocznicy postawienia krzyża na najbardziej rozpoznawalnym szczycie po polskiej stronie Tatr” – przypomina Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa oświęcimskiego magistratu.

Ziemię z Parku Pojednania Narodów na Kamieńcu z rak Janusza Chwieruta, prezydenta Oświęcimia, odebrał w towarzystwie swoich parafian ksiądz Marian Mucha, kustosz zakopiańskiego sanktuarium.

„Po mszy świętej za Ojczyznę, w której bierze udział społeczność Zakopanego i władze miasta, pójdziemy w uroczystej procesji do repliki krzyża z Giewontu, znajdującego się obok kościoła i tam nastąpi uroczysty moment wmurowania urny” – mówi ksiądz Mucha o uroczystości, zaplanowanej na 11 listopada.

W cokole krzyża na Krzeptówkach znajduje się ziemia z Katynia, Smoleńska, Westerplatte, Dachau, Gibraltaru i cmentarzy wojennych na Monte Casino, w Bredzie, Narwiku, Loreto i Anconie.

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej, stanowiące wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981, powstawało w latach 1987-1992. Opiekują się nim księża ze zgromadzenia pallotynów.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .